Halk istemeyince, Almanya Suudi Arabistan’a silah satışını durdurdu

Yapılan bir araştırmaya katılanların sadece yüzde 29’u Arabistan ile ticaretten yana. Suudi Arabistan’a silah satışına karşı olanların oranı ise yüzde 78.

Almanya Suudi Arabistan’a silah satışını durdurdu

Bild am Sonntag gazetesi, Başbakan Angela Merkel başkanlığındaki güvenlik kurulu, geçtiğimiz Çarşamba günü, bölgenin şu anda istikrarsız olduğu gerekçesiyle, Suudi Arabistan’a Almanya’dan her türlü silah ihracatını durdurma kararı aldığını yazdı.

DHA
Yayınlanma tarihi: 25 Ocak 2015 Pazar
Başbakan Angela Merkel, Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel ve ilgili diğer 7 bakanın katılımıyla alındığı kaydedilen kararla, Arabistan’ın silah taleplerinin bazıları tamamen iptal edildi, bazıları ise ileri bir tarihe kadar donduruldu.

Güvenlik kurulu 2013 yılında aldığı bir kararla, Suudi Arabistan’a 360 milyon Euro’luk silah satışına onay vermişti.

ALMANLARIN ÇOĞU ARABİSTAN İLE TİCARETE KARŞI

Bu arada, Emnid Araştırma Kuruluşu tarafından Bild am Sonntag gazetesi için yapılan bir araştırmaya göre, Almanların yüzde 60’ı insan hakları ihlallerini gerekçe göstererek, Almanya’nın Suudi Arabistan ile ticaret yapmasını istemiyor. Katılımcıların sadece yüzde 29’u Arabistan ile ticaretten yana. Suudi Arabistan’a silah satışına karşı olanların oranı ise yüzde 78. Silah satışını onaylayanların oranı yüzde 17 düzeyinde.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/196351/Almanya__Suudi_Arabistan_a__silah_satisini_durdurdu.html

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org