Harp Okulu öğrencisi Murat Tekin gibi 15 Temmuz’da Köprü’de linç edilenler için zaten dava açılmadı, son KHK ile umut da kalmadı!

“Kardeşim 15 Temmuz’da Hava Harp Okulu ikinci sınıf öğrencisiydi. Köprüde kesici aletlerle katledildi. Bunun raporu var. KHK değişikliğinden dolayı kardeşimin katili ceza almayacak. Bu durumda olan yaklaşık 24 mağdur var. “

Yeni KHK fiilen yürürlükte, köprüde linç edenlere dava açılmadı

25 aralık 2017
15 Temmuz’da öldürülen ve failleri hala yargı önüne çıkarılmayan Murat Tekin’in ablası Artı TV’ye konuştu. Mehtap Tekin, son KHK ile adalet umutlarının tükendiğini söyledi.

ARTI GERÇEK – Yeni çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile siviller işledikleri cinayetler nedeniyle ceza almaktan muaf tutuldu. 15 Temmuz gecesi “darbe girişimini bastırma” gerekçesiyle çok sayıda asker, siviller tarafından katledildi. Öldürülen askerlerin failleri şimdiye kadar yargılanmadı.

O gece linç edilerek öldürülen askerlerden biri de Hava Harp Okulu öğrencisi Murat Tekin’di. Tekin 15 Temmuz gecesi Boğaziçi Köprüsü’nde katledildi. Ailesi ise 1,5 yıldır adalet arıyor.

Tekin’in ablası Mehtap Tekin, dün çıkarlan Kanun Hükmünde Kararname ile adalet umutlarının tükendiğini vurguladı.

Tekin, elinde kardeşinin 15 Temmuz gecesi kesici aletlerle katledildiğine dair rapor ve linç anına ait görüntüler olduğu halde sorumluların yargılanması için şimdiye kadarki girişimlerinden sonuç alamadıklarını ve dava açılmadığını söyledi.

VİDEOYU BULUP AVUKATA VERDİM AMA…

Kardeşi gibi linç edilen birçok erin ailesinin de şimdiye kadar failler aleyhine dava açma girişimlerinden sonuç alamadığını belirten Mehtap Tekin Artı TV’ye bağlanarak şunları söyledi:

“Kardeşim 15 Temmuz’da Hava Harp Okulu ikinci sınıf öğrencisiydi. Köprüde kesici aletlerle katledildi. Bunun raporu var. KHK değişikliğinden dolayı kardeşimin katili ceza almayacak. Bu durumda olan yaklaşık 24 mağdur var. Bu madde bizim aleyhimize işliyor. Çok kötü bir süreç. Yargılaan kimse yok. Katledilirken çekilen videoyu da buldum, avukata verdim bunlar belli insanlar. Ama maalesef bakılmıyor.

Erler var aynı şekilde katledilmiş, hiçbirine daha bakılmadı. 15 Temmuz gecesi köprüde lince maruz kalmış hiçbir asker için daha dava açılmadı. ‘Yargıya gidin’ dediler ama yargı da yok! Ne yapacağımızı bilemiyoruz şu a an çok kötü durumdayız.”

Mehtap Tekin Avurupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gitmekten başka çarelerinin kalmadığını sözlerini ekledi.

Kaynak: Artı Gerçek

**

‘Savcılık, bizim başımızı yakmayın dedi’

27 aralık 2017
15 Temmuz darbe girişimi sırasında öldürülen askeri okul öğrencilerinin avukatı suç duyurularına aldıkları yanıtı açıkladı.

HABER MERKEZİ- RS FM’de yayınlanan Yavuz Oğhan’dan Bidebunudinle programına konuk olan Avukat Kübra Aydın, 15 Temmuz’da linç edilerek öldürülen askeri okul öğrencileriyle ilgili savcılıkla yaptıkları görüşmede, savcıların kendisine, “Bizim başımızı yakmayın. Yapabileceğimiz bir şey yok” dediğini söyledi.

Kanun Hükmünde Kararname ile 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi ve sonrasındaki eylemlere müdahale eden sivillere cezai sorumluluğun kaldırılmasına yönelik tartışmalar sürüyor. 15 Temmuz darbe girişiminde, darbeci subaylar tarafından İstanbul’da ana arterlerin ve köprülerin trafiğe kapatılması için eğitim aldıkları bölgelerden çıkartılan askeri okul öğrencilerinden bazıları, kimliği belirsiz kişiler tarafından öldürülmüştü.

‘TC KİMLİK NUMARALARINA KADAR TESPİT ETTİK’

Sputnik’te yer alan habere göre darbe girişiminde öldürülen askeri okul öğrencilerinden Murat Tekin, Ragıp Enes Katran da dahil olmak üzere 48 askeri okul öğrencisinin ailesinin avukatı Kübra Aydın, Yavuz Oğhan’dan Bidebunudinle programına konuk oldu.

Askeri okul öğrencilerinin öldürülmesine ilişkin suç duyurusunda bulunduklarını belirten Aydın, “TC kimlik numarasına kadar tespit ettiğimiz kişiler var. Linç edilerek öldürüldüler. Kesici delici aletlerle boğazları kesiliyor. Adli Tıp raporunda detayları mevcut. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduk. Savcılar çatışma anında öldülerse bizim yapabileceğimiz bir şey yok diyorlar” dedi.

Avukat Aydın, görüştüğü savcıların, “Bizim başımızı yakmayın avukat hanım” dediklerini de belirterek, “Ortada bir hukuksuzluk var ve buna müdahale ettiklerinde başlarının yanacağını düşünüyorlar” diye konuştu. (DHA)

Kaynak: Artı Gerçek

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org