Sudan’da darbe oldu, El Beşir tutuklandı, muhalifler sokaklardan ayrılmayacağız dedi

Sudan Ordusu Ömer el Beşir’in tutuklandığını, 2 yıllık bir geçiş döneminin başladığını ve üç aylık olağanüstü hal ilan edildiğini duyurdu.

Sudan’da El Beşir tutuklandı, OHAL ilan edildi

11 nisan 2019 – 08:06
Sudan’da aylardır süren protestoların ardından ordu göstericilerin tarafına geçti.

Sudan’da 19 Aralık’ta başlayan ekmek zammı protestolarını sürdüren göstericilerin tarafına geçen ordu, devlet televizyonunu kuşatıp binaya girerken ülkeyi 30 yıldır yöneten Ömer El Beşir istifa etmek zorunda kaldı. Sudan Savunma Bakanı Avad bin Avf, Yüksek Askeri Konsey’in yönetime el koyduğunu, anayasa çalışmalarının askıya alındığını, Başbakanlık, Meclis ve eyalet yönetimlerinin de feshedildiğini açıkladı. Sudan Ordusu Ömer el Beşir’in tutuklandığını, 2 yıllık bir geçiş döneminin başladığını ve üç aylık olağanüstü hal ilan edildiğini duyurdu. Sudan genelinde 1 ay boyunca saat 19.00’dan sonra sokağa çıkma yasağı getirildi. Sudanlı aktivistler Savunma Bakanı Avad bin Avf’a karşı gösterilerin devam edilmesi çağrısında bulundu. Bin Avf liderliğindeki Yüksek Askeri Konsey’in ülkeyi en az 2 yıl yönetmesi bekleniyor.

Sudanlı muhalifler: Darbe çözüm değil, gösteriler sürecek

Ordu birlikleri Savunma Bakanlığı binası ve başkent Hartum’un önemli yol ve köprülerinde asker konuşlandırdı. Bakanlık binasının önüne akın eden binlerce Hartumlu protestocu “(Hükümet) düştü, biz kazandık” sloganları attı. Darbenin ardından El Beşir’in başkanlık sarayı önünde toplanan binlerce kişi El Beşir’in dışarı çıkarılması talebiyle gösteri yaptı. Başkent Hartum’da ulusal ordu merkez yerleşkesi çevresinde toplanan göstericiler, 5 gündür Devlet Başkanı Ömer El Beşir’in istifası talebiyle gösteri düzenliyordu.

GÖSTERİCİLER: DEVAM EDECEĞİZ

Öte yandan, darbenin ardından konuşan göstericilerin liderleri, bin Avf’ın El Beşir’in yardımcılığını yaptığına dikkat çekerek, askeri darbeye karşı olduklarını söyledi. Göstericiler bin Avf’ın yıllarca El Beşir’in yönetim sistemi içinde yer aldığını hatırlatarak “Biz sistemin değişmesini istiyoruz. Tek bir kişinin değil. Sokaklardan ayrılmayacağız” dedi.

Sudan hükümeti, başkent Hartum’da ulusal ordu karargahı çevresinde süren rejim karşıtı gösterilerde dün 6’sı asker, 11 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.
 Muhalif Sudan Merkezi Doktorlar Komitesi’nin sosyal medya hesabından dün yapılan açıklamada ise gösterilerde, cumartesi gününden bu yana 5’i asker 21 kişinin hayatını kaybettiği, güvenlik güçlerinin gösterilere müdahalesi sonucu 153 kişinin de yaralandığı ifade edilmişti.

TÜRKİYE’NİN HARTUM BÜYÜKELÇİLİĞİ DUYURU YAYINLADI

Öte yandan, darbenin ardından Türkiye’nin Hartum Büyükelçiliği’nden şu açıklama yayınlandı:

“Sudan’daki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Sizlerden ricamız süreç netleşinceye ve bizden mesaj alıncaya kadar sokağa çıkmamanız ve evlerinizde kalmanızdır.

Whatsapp gruplarından da gerekli açıklamalar ve duyurular yapılmaktadır. Whatsapp gruplarımıza üye olmayan vatandaşlarımızın isim ve telefon numaralarını bize (+249 90 090 4119) iletmesini bekliyoruz.”

DAKİKA DAKİKA YAŞANANLAR

15:00 Sudan Savunma Bakanı: Ömer El Beşir gözaltına alındı. 3 aylığına OHAL ilan edildi. İki yıl içinde yeni anayasa yapılacak.

14:09 Sudan’da gözaltındaki çok sayıda muhalif serbest bırakıldı.

14:08 Sudan ordusu El Beşir’in kardeşlerinin evlerini kuşattı.

12:32 Başkent Hartum’da göstericiler, istifa eden devlet başkanı Ömer El Beşir’in posterlerini indiriyor.

11:45 Hartum Havalimanı, ordudan yapılacak açıklama gelene kadar kapatıldı.

11:12 Reuters: Askerler, Ömer El Beşir’in iktidardaki Ulusal Kongre Partisi binasını bastı.

11:10 Protestoları düzenleyen gruplar, halktan sokaklardan ayrılmamasını istiyor.

11:00 Dubai merkezi el Hadas televizyonuna konuşan Kuzey Darfur eyaleti Üretim ve Ekonomik Kaynaklar Bakanı Adil Mehcup Hüseyin, “Devlet Başkanı Beşir görevden ayrıldıktan sonra iktidarı üstlenecek bir askeri konseyin oluşturulması için istişareler yapılıyor” dedi.

10:40 Al Jazeera: Sudan’da geçiş yönetimini oluşturmak için görüşmeler sürüyor.

10:30 Reuters: Yetkililer Devlet Başkanı Ömer El Beşir’in istifa ettiğini doğruladı.

Ülkeyi 30 yıldır yöneten Ömer el Beşir’e karşı protestoların yoğunlaştığı Sudan’da ordu, devlet televizyonu ve radyosunu kuşattı, askerler içeriye girdi.

EKMEK ZAMMIYLA BAŞLADI

19 Aralık’ta ekmek fiyatlarının üçe katlanması kararının ardından patlak veren protestolar, kısa zamanda ülke geneline yayılmış ve iktidarı protestoya dönüşmüştü. Sudanlı yetkililer bugüne kadar protestolarda 32 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün verilerine göre ise ölü sayısının en az 51 olduğu belirtiliyor.

Ülkede son birkaç haftadır düzenlenen gösterilere katılan binlerce eylemci, El Beşir’in istifasını talep ediyordu. Binlerce protestocu Cumartesi gününden bu yana Devlet Başkanı El Beşir’in ikametgahının ve Savunma Bakanlığı’nın da içinde bulunduğu ordu komplesi önünde gösteri yapıyordu. Bazı ordu mensuplarının son günlerde protestoculara destek vermeye başladığı bildirilyor.

Protestocular El Beşir yönetiminin ülkeyi düzgün idare edemediğini savunuyor. Yönetimi artan gıda fiyatları ile yaşanan yakıt ve döviz sıkıntısından sorumlu tutuyor. El Beşir protestocuların artan ekonomik endişesinin “meşru” olduğunu açıklamıştı. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Artı Gerçek

**
Sudan’daki gösterilere Alaa Salah damga vurdu

Sudan’da eylemciler orduya da meydan okuyor: ‘Hırsızı devirip hırsız getirdiler!’ – Gazete Duvar

Türkiyeli firmalar 300’e yakın proje yürütüyor – Gazete Duvar

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org