Geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden hayvan hakları savunucusu – vicdani retçi Burak Özgüner toprağa verildi

Dün (9 Kasım) yaşamını yitiren ve bugün Kilyos Mezarlığı’nda toprağa verilen Özgüner’in cenazesine hayvan hakları, çevre hakları ve insan hakları dahil olmak üzere birçok kesimden yüzlerce kişi katıldı.

HAKİM Koordinatörü ve Vicdani Retçi Burak Özgüner’e Veda

Hayvan hakları savunucusu Burak Özgüner bugün Kilyos’ta yüzlerce kişinin katıldığı cenaze töreninin ardından son yolculuğuna uğurlandı.

İstanbul – BİA Haber Merkezi
10 Kasım 2019, Pazar 18:41
Geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) Koordinatörü ve vicdani retçi Burak Özgüner, toprağa verildi.

Dün (9 Kasım) yaşamını yitiren ve bugün Kilyos Mezarlığı’nda toprağa verilen Özgüner’in cenazesine hayvan hakları, çevre hakları ve insan hakları dahil olmak üzere birçok kesimden yüzlerce kişi katıldı.

Hayvan hakları yasası için mücadele etti
Özgüner hayvan hakları için yasa çıkartılması konusunda uzun yıllar boyunca mücadele etti. Hayvanlara şiddete karşı yasa çıkartılması için mücadele eden Özgüner, 2011’de Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde TSK tarafından katledilen katırlar için de mücadele etti.

Özgüner, katırlar için verdiği mücadele sonuçsuz kalınca ve Roboski’de katırlara yönelik silahla yaralama, öldürme fiilleri devam edince 2015’te vicdani reddini açıkladı. Bunun üzerine askerlik şubesi, Özgüner hakkında soruşturma başlatarak dosyayı savcılığa gönderdi. Savcılık, Özgüner hakkında iddianame hazırladı ve Konya Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Özgüner en son üç gün önce Konya’da hakim karşısına çıkarak, “Kimse hakkını kullandığı için cezalandırılamaz” dedi.

Hakkında soruşturma başlatıldı
Özgüner, Gezi Parkı eylemleri sırasında polis şiddeti nedeniyle ölen ve yaralanan hayvanları gündeme getirmek için de eylem yapan isimlerdendi. Bu nedenlerden dolayı geçtiğimiz aylarda Özgüner hakkında ‘terör soruşturması’ başlatıldı.

Özgüner ve arkadaşları, hayvan hakları ihlalleriyle ilgili bir rapor hazırlayıp Cenevre’deki Uluslararası Hayvan Hakları Mahkemesi’ne başvurmak için hazırlık yapmıştı. Grup, mahkemeye yapacakları başvuruyu duyurmak adına 28 Eylül 2013 yılında Gezi Parkı merdivenlerinde bir basın açıklaması düzenlemek istemiş ancak polis saldırısı ile karşılaşmıştı. Polis, basın açıklamasının okunmasına izin vermeden gelenleri Taksim Meydanı’na doğru sürüklerken Özgüner ile birlikte 14 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan kişiler sağlık kontrollerinin ardından serbest bırakılmıştı. (RT)

Kaynak: Bianet

**

2 gün önce hakim karşısına çıkan vicdani retçi Burak Özgüner evinde ölü bulundu

Hayvan hakları savunucusu – vicdani retçi Burak Özgüner ölü bulundu.

9 Kasım 2019
Hayvan hakları savunucusu Burak Özgüner ölü bulundu. Özgüner’in cenazesi Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldı.

Gazete Duvar’ın haberine göre, Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) Koordinatörü Burak Özgüner ölü bulundu. Özgüner aynı zamanda hayvana şiddet için yasa çıkartılması için uzun yıllar boyunca mücadele etmiş ve en son 2015 yılında da vicdani reddini açıklamıştı.

Özgüner’in ölüm nedeni henüz kesinleşmedi. Olayla ilgili incelemeler sürerken Özgüner’in cenazesi Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldı.

ULUDERE’DE KATLEDİLEN KATIRLAR İÇİN MÜCADELE ETTİ
Özgüner akla gelen ilk hayvan hakları savunucularından biriydi. Hayvana şiddete karşı yasa çıkartılması için mücadele eden Özgüner, 2011’de Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde TSK tarafından katledilen katırlar için de mücadele etti.

Özgüner, katırlar için verdiği mücadele sonuçsuz kalınca ve Roboski’de katırlara yönelik silahla yaralama, öldürme fiilleri devam edince 2015’te vicdani reddini açıkladı.

Bunun üzerine askerlik şubesi, Özgüner hakkındaki soruşturma başlatarak dosyayı savcılığa gönderdi. Savcılık, Özgüner hakkında iddianame hazırladı ve Konya Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Özgüner en son iki gün önce Konya’da hakim karşısına çıkarak, “Kimse hakkını kullandığı için cezalandırılamaz” dedi.

GEZİ’DE 6 YIL SONRA HAKKINDA DAVA AÇILDI

Özgüner, Gezi Parkı eylemleri sırasında polis şiddeti nedeniyle ölen ve yaralanan hayvanları gündeme getirmek için de eylem gerçekleştiren isimlerden biri. Bu nedenlerden dolayı geçtiğimiz aylarda Özgüner hakkında ’terör soruşturması’ başlatıldı.

Gezi Parkı Eylemleri sırasında, hem Burak Özgüner’in o dönem çalıştığı kliniğe hem de başka kliniklere birçok yaralı ve saldırıdan etkilenen hayvan getirilmişti. Özgüner ve arkadaşları, hayvan hakları ihlalleriyle ilgili bir rapor hazırladı ve Cenevre’deki Uluslararası Hayvan Hakları Mahkemesi’ne başvurmak için hazırlık yaptı.

Grup, mahkemeye yapacakları başvuruyu duyurmak adına 28 Eylül 2013 yılında Gezi Parkı merdivenlerinde bir basın açıklaması düzenlemek istedi ancak bir polis saldırısı ile karşılaştı. Polis, basın açıklamasının okunmasına, izin vermeden gelenleri Taksim Meydanı’na doğru sürükledi. Özgüner ile birlikte 14 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişiler sağlık kontrollerinin ardından serbest bırakıldı.

2 GÜN ÖNCE HAKİM KARŞISINA ÇIKMIŞTI

Burak Özgüner, Konya Asliye Ceza Mahkemesi’nde yaptığı savunmasında şunları söylemişti:

“Ben vicdani retçiyim. Savaş ve şiddet karşıtıyım. Aynı zamanda hayvan hakları aktivistiyim. Şırnak’ta TSK tarafından katırların öldürülmesi üzerine hukuk mücadelesi başlatmıştım. Katırların askerler tarafından vurulduğunu Tarım ve Orman Bakanlığı da doğruladı. Verdiğimiz hukuk mücadelesi sonuçsuz kaldı. Bunun üzerine 2015 yılında vicdani reddimi açıkladım. Vicdani ret Türkiye’de hak olarak kabul edilmese de taraf olduğumuz uluslararası sözleşmelerde anayasamıza göre bu sözleşmeler dikkate alındığında vicdani ret bir haktır. Kamu Denetçiliği Kurumu’na yapmış olduğum başvuruda da bunun bir hak olduğu bildirilmiştir. Ancak incelenemezlik kararı verilmiştir. Bu davaya konu olan idari para cezalarının kesinleşmesi ile Anayasa Mahkemesi’ne yapmış olduğum bireysel başvuru bulunmakta. Kimse hakkını kullandığı için cezalandırılamaz.”

‘HESAPLARIM BLOKE EDİLDİ’

Özgüner, vicdani reddini açıkladıktan sonra birçok baskıyla karşılaştığını söyledi. Özgüner yaptığı açıklamada şöyle devam etti: “Davada iddia edildiği gibi ‘bakaya’ değil, vicdanî retçiyim. Hukukî olarak yorumladığımızda, hem ulusal hem de uluslararası mevzuata göre bir hak olan vicdanî ret açıkladığım için cezalandırılmak isteniyorum. Eğitim, çalışma, seyahat, konaklama gibi birçok hakkım ihlâl ediliyor. Son olarak da hesaplarım bloke edildi. Bu davadan beraat kararı alsam bile tekrar ve tekrar yargılanma ve cezalandırılma tehdidi altındayım. Vicdanî ret açıklamak bir suç olarak tanımlanmamış durumda. Ortada bir suç yokken, Anayasa ve taraf olunan uluslararası sözleşmelere aykırı bir şekilde yargılanıyorum. Türkiye’de vicdanî ret hakkı tanınana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.”

AYM TALEBİ REDDEDİLDİ

Mahkeme, Anayasa’ya aykırılık gerekçesi ile dava dosyasının somut norm denetimi için Anayasa Mahkemesi (AYM)’ne gönderilmesi talebini reddederek davayı 14 Ocak 2020’ye erteledi.

Kaynak: Gerçek Gündem

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org