HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş bir kez daha vicdani reddi savundu

“Bugüne kadar hükümetin yaptığı hangi iş adil oldu ki bedelli askerlikte adil olsun. Bedelli askerliğe biz zaten karşıyız. Vicdanı ret olmalıydı. İsteyen askere gider isteyen gitmez. Gitmeyenler başka bir kamu işlerinde gönüllü görev alabilirlerdi.”

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Tekirdağ İl Başkanlığı kongresinin yapıldığı Çorlu İlçesi’ne geldi. Çorlu Spor Salonu’nda partililerin yoğun ilgisiyle karşılanan Demirtaş, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve AK Parti’nin politikalarını eleştirdi.
Hükümetin bedelli askerlikle ilgili belirlediği ücretleri de eleştiren HDP’li Demirtaş, iki bedelli askerlik ücretleri arasındaki farkın hükümet tarafından geri ödenmesi gerektiğini söyledi. Demirtaş, “Bugüne kadar hükümetin yaptığı hangi iş adil oldu ki bedelli askerlikte adil olsun. Bedelli askerliğe biz zaten karşıyız. Vicdanı ret olmalıydı. İsteyen askere gider isteyen gitmez. Gitmeyenler başka bir kamu işlerinde gönüllü görev alabilirlerdi. Bedelli çıkardılar aradaki farkta hem yaş hem de bedelli miktarı da çok yüksek. Öncelikli dönem de bedelinin miktarını ödeyenlerle 18 bin lira farkı hükümetin iade etmesi gerekiyor. 2 yıl içerisinde bu kadar haksızlık olur mu? Ne değişti 2 yıl içinde. 2 yıl önce bedelli yararlanma zorunda kalanların suçu günahı neydi? Bence hiç Anayasa Mahkemesi’ne gerek kalmadan bunu kesinlikle insanlara iade etmelilerdi. Bakın hırsızlıkla suçlanan kişilerin paralarının faizini biz ödüyoruz. Bu bedellide 30 bin lira ödeyenlerin suçu günahı ney? Paramız yok diyorsanız 2 kol saatini satın çocukların 12’şer bin lirasını geri verin” diye konuştu.

http://www.radikal.com.tr/politika/demirtas_cozum_muzakeresi_sureci_seffaf_olmali-1270137

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org