Hedef; 2014’te 2 milyar dolarlık silah ihracatı

“Ocak-Şubat ayları toplam ihracatımız geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32 arttı. Tüm sektörler içinde ihracatını en çok arttıran sektör olduk”

Savunma sanayi ihracatı hız kesmedi

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSİ) Başkanı Latif Aral Aliş, 2014’e hızlı bir başlangıç yaptıklarını belirterek, “Ocak-Şubat ayları toplam ihracatımız geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32 arttı. Tüm sektörler içinde ihracatını en çok arttıran sektör olduk” dedi.

Özellikle son dönemlerde geliştirilen milli silahlarla uluslararası kamuoyunun dikkatini çekmeyi başaran Türk savunma sanayi, ihracatını da arttırmaya devam ediyor.

Aliş, savunma sanayi sektörü olarak 2014’e hızlı bir başlangıç yaptıklarını ifade etti.

Ocak-Şubat aylarında toplam ihracatlarını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32 arttırdıklarını kaydeden Aliş, “Tüm sektörler içinde ihracatını en çok arttıran sektör olduk. Bu hem çok gurur verici, hem de çalışmalarımızın olumlu sonuçlarını görüyor olmamız dolayısıyla da motive edici bir durum” değerlendirmesinde bulundu.

Sektörün, 2013’ü yaklaşık 1,4 milyar dolarlık ihracat ile kapattığını ifade eden Aliş, yıl sonu ihracat beklentilerinin ise 2 milyar dolar olduğunu söyledi.

Yeni ihracat rotaları

Savunma sanayi sektörünün yeni ihracat rotaları hakkında bilgi veren Aliş, şöyle konuştu:

“Hali hazırda sektör ihracatımız ABD, AB ve Ortadoğu gibi bölgelerde yoğunlaşmış durumda. Mevcut pazarlarımızı da koruyarak, başta Asya ülkeleri olmak üzere, dünyanın pek çok farklı bölgesini hedef pazarlar olarak belirledik. Ayrıca, Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği olarak, bu yıl içerisinde hayata geçireceğimiz Turquality Projesi kapsamında, bu pazarlarda tanıtım faaliyetlerine başlıyoruz.

Ayrıca, 2013 yılında kurmuş olduğumuz Savunma ve Havacılık Tanıtım Grubumuz bünyesinde yoğun olarak tanıtım faaliyetleri düzenleyerek, Türk Savunma ve Havacılık Sanayisini bu ülkelerde de en doğru şekilde temsil etmeyi ve tanıtmayı hedefliyoruz. İhracatçılarımızın yurt dışı tanıtımlarını desteklemek için, sektöre yönelik fuarlara daha da ağırlık vereceğiz. Fuarlara gerek milli katılım organizasyonu ile gerekse tanıtım grubumuz adına katılıp, aynı zamanda etkin reklam ve tanıtım faaliyetleri gerçekleştireceğiz. Karşılıklı alım heyetleri de organize edeceğiz.”

hurriyet.com.tr

 

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org