Hindistan hükümeti, Nagaland eyaletindeki isyancılarla barış anlaşması imzaladı

Nüfusu 2 milyon civarında olan Nagaland eyaletinde çoğunluğu Birmanyalılara yakın olan Naga halkı oluşturuyor. Hindistan’da halen 7 eyalette bağımsızlık veya siyasi yönetim değişikliği amacıyla faaliyet gösteren 12 gerilla grubu bulunuyor.

Hindistan’da hükümet ile NSCN-IM gerillaları arasında barış anlaşması

4 Ağustos 2015
Hindistan’da NSCN-IM gerilları ile hükümet arasında barış anlaşması imzalandığı duyuruldu

Nagaland’ın bağımsızlığı için mücadele eden Nagaland Ulusal Sosyalist Konseyi’nin (NSCN) en önemli fraksiyonlarından biri olan NSCN-IM ile Hindistan Federal Hükümeti arasında anlaşma imzalandı.

Hükümet ile NSCN-IM arasında imzalanan barış anlaşmasının detaylarının çok kısa bir sürede kamuoyuyla paylaşılacağı bilgisi de verildi.

ANF’nin haberine göre, Başbakan Modi, NSCN-IM’nin Genel Sekreteri Th Muivah’ın bizzat imzaladığı barış anlaşmasıyla birlikte eyalette 60 yıldır süren çatışmaların tümüyle bitmesi yönünde önemli bir adım atılmış olduğunu söyledi. Modi, barış anlaşmasının ülkede faaliyet gösteren diğer gerilla hareketlerine örnek olmasını da istedi.

NSCN-IM

NSCN-IM’nin 1988 yılında ayrıldığı NSCN adlı örgüt ile Hindistan merkezi hükümeti arasındaki çatışmalar son 60 yıldır devam ediyor. Son olarak geçtiğimiz Haziran ayında Nagaland eyaletinde NSCN gerillalarının bir pususu sırasında en az 20 Hindistan askeri yaşamını yitirmişti. Ordu tarafından yapılan açıklamada, çatışmadan 3 hafta sonra yakalanan Khumlo Abi Anal adlı gerilla liderinin saldırıdan sorumlu olduğu iddia edilmişti.

Nüfusu 2 milyon civarında olan Nagaland eyaletinde çoğunluğu Birmanyalılara yakın olan Naga halkı oluşturuyor.

Hindistan’da halen 7 eyalette bağımsızlık veya siyasi yönetim değişikliği amacıyla faaliyet gösteren 12 gerilla grubu bulunuyor.

http://www.sendika1.org/2015/08/hindistanda-hukumet-ile-nscn-im-gerillalari-arasinda-baris-anlasmasi/

Hindistan’tan ülkedeki ayrılıkçılarla barış anlaşması – Hürriyet

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org