İmha etme yükümlülüğüne uymayan Türkiye’nin toprak altında 1 milyondan fazla mayın var!

Kara Mayınları İzleme Örgütü’nün (MONITOR) 2018 raporuna göre, Türkiye’de son 35 yılda bin 409 kişi mayın patlaması ya da topraktaki patlayıcı malzemenin infilak etmesi sonucu yaşamını yitirirken, 5 bin 432 kişi ise yaralandı.

Türkiye’de 1.1 milyon mayın toprak altında

20.07.2019 11:53
Geçen hafta Dersim’de, Ayaz ve Nupelda Güloğlu kardeşlerin yaşanan bir patlama sonucu yaşamını yitirmesi, gözleri Türkiye’nin ‘mayın’ gerçeğine çevirdi. Son verilere göre, Türkiye’de toprak altında 1.1 milyondan fazla mayın bulunuyor.

Dersim’in Ovacık ilçesi Bilgeç köyü Çakılyayla mezrasında, 15 Temmuz’da meydana gelen patlamada 8 yaşındaki Ayaz ve 4 yaşındaki Nupelda Güloğlu kardeşler yaşamlarını yitirmişti.

İki kardeşin ölümüne neden olan patlamanın neden kaynaklandığı ise henüz tam olarak bilinmiyor.

Bu patlama gündemdeki yerini korurken, gözler bir kez daha Türkiye’nin “mayın” gerçeğine çevrildi.

Kara Mayınlarının Yasaklanması Uluslararası Kampanyası – Misket Bombaları Koalisyonu’nun (ICBL-CMC) araştırma birimi olan Kara Mayınları İzleme Örgütü’nün (MONITOR) 2018 raporuna göre Türkiye, sınırları içerisinde 100 kilometrekareden fazla mayınlı alana sahip 10 ülkeden biri.

Bu ülkeler arasında Afganistan, Angola, Irak ve Yemen yer alıyor.

Aynı rapora göre, Türkiye’de son 35 yılda bin 409 kişi mayın patlaması ya da topraktaki patlayıcı malzemenin infılak etmesi sonucu yaşamını yitirirken, 5 bin 432 kişi ise yaralandı.

Yalnızca 2017 yılında yaşanan patlamalar sonucu hayatını kaybeden 42 kişiden 23’ünü ise çocuklar oluşturdu.

Türkiye’de 1.1 milyon mayın toprak altında

Mayınsız Türkiye Girişimi verilerine göre ise halihazırda Türkiye’de 839 bin anti-personel kara mayını, 164 bin 797 adet anti-tank mayını olmak üzere 1 milyon 101 bin 389 adet mayın bulunuyor.

Toprağa gömülü olan el bombası, havan topu ve roket gibi patlayıcı maddelerin sayısı ise bilinmiyor.

Toprağın altında gizli bu tehlikenin en çok bulunduğu kentler ise Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Antep, Hakkari, Hatay, Iğdır, Kars, Mardin, Siirt, Urfa, Şırnak, Dersim ve Van.

Türkiye imha sürecini 2022’ye erteledi

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu Birleşmiş Milletler (BM) üyesi 164 ülkenin taraf olduğu Mayın Yasağı Anlaşması kapsamında, bu ülkeler topraklarındaki mayınları imha etmekle yükümlü.

Ancak Mart 2004’te Ottowa Sözleşmesi’ne imza atan Türkiye, mayın temizleme ve imhası konusunda yeterli bulunmuyor.

Türkiye’nin Ottowa Sözleşmesi gereğince 1 Mart 2014’e kadar elindeki mayınları temizlemiş olması gerekiyordu. Ancak Türkiye, 2014’te ek süre talep ederek imha sürecini 2022’ye kadar erteledi.

Kaynak: İlke Haber

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org