İngiltere, vicdani retçi Musa Pekin’e 25 yıl sonra oturum izni verdi

“Türkiye’den Londra’ya 1994’te gelerek vicdani ret başvuru yapmıştım. Ne yazık ki başvurum yılan hikayesine döndü. Ancak 25 yıl sonra oturum alabildim. Buruk bir mutluluk yaşıyorum”

Vicdani ret’e 25 yıl sonra oturum

Mart 13, 2019
Musa Pekin, vicdani retten 25 yıl sonra oturum almanın mutluluğunu yaşıyor.

İngiltere’deki Türkçe ve Kürtçe konuşan toplumda spordan film oyunculuğuna pek çok dalda adını duyuran Musa Pekin vicdani retten 25 yıl sonra sürekli oturum alabildi.

Pekin, “Türkiye’den Londra’ya 1994’te gelerek vicdani ret başvuru yapmıştım. Ne yazık ki başvurum yılan hikayesine döndü. Ancak 25 yıl sonra oturum alabildim. Buruk bir mutluluk yaşıyorum” dedi.

Pekin duygularını şöyle anlattı:

“İçişleri Bakanlığı 1994’teki başvuruma 18 yıl sonra 3 yıl geçici oturum vererek yanıtladı. Ardından bir üç yıl daha oturum vizem uzatıldı. Bu süreç içinde pek çok avukat değiştirdim. Sonrasında da Avukat Muhammet Çankıran aracılığıyla sürekli oturum için başvurdum ve nihayet oturum alabildim. Oturum hakkımda zorlanmamın nedeni Türkiye’de vicdani ret hakkının olmamasıydı sanırım. 25 yıllık belirsizlik insanın psikolojisini haliyle bozuyor. Oturum alınca kısmen de olsa kendimi özgür hissettim. Geçen yıla kadar Türkiye’ye de gidememiştim. İlk gittiğimde kendimi yabancı hissettim.”

Kaynak: Açık Gazete

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org