İngiltere’li savaş karşıtları sokağa çıktı: “Irak’ta üçüncü savaşa hayır”

“Stop the War Coalition” isimli savaş karşıtı grup tarafından düzenlenen ve yağmurlu havaya karşın yaklaşık 5 saat süren protestoya katılan iki bin kişi, “Bir başka savaş daha istemiyoruz” “Irak’ı bombalama, Suriye’ye saldırma”, “Öldürmeyi durdurun, nefreti durdurun”, “David Cameron, CIA bugün kaç çocuk öldürdünüz?”, “Adalet yoksa, barış da yok”, “Ortadoğu’ya dokunma” gibi sloganlar attı.

Londra ‘savaşa hayır’ dedi

İngiltere’nin Irak’ta IŞİD’e yönelik yürütülen hava operasyonunda yer alması, başkent Londra’da protesto edildi

04.10.2014 21:08
LONDRA – İngiltere’nin Irak’ta IŞİD’e yönelik yürütülen hava operasyonunda yer alması, başkent Londra’da protesto edildi.

“Stop the War Coalition” isimli savaş karşıtı grup tarafından düzenlenen ve yağmurlu havaya karşın yaklaşık 5 saat süren protestoya katılan binlerce kişi, Thames nehri kıyısındaki Temple metro istasyonunun önünde toplandı.

Thames nehri kıyısından Başbakanlık binasına doğru yürüyen çok sayıda gösterici, “Bir başka savaş daha istemiyoruz” “Irak’ı bombalama, Suriye’ye saldırma”, “Öldürmeyi durdurun, nefreti durdurun”, “David Cameron, CIA bugün kaç çocuk öldürdünüz?”, “Adalet yoksa, barış da yok”, “Ortadoğu’ya dokunma” gibi sloganlar attı.

Protestocular üzerlerinde, “Irak’ta üçüncü savaşa hayır” ve “Irak’ın bombalanmasını durdurun” yazılı pankartlar da taşıdı.

Göstericiler Başbakanlık binasınında önüne geldiklerinde, IŞİD terör örgütü tarafından infaz edilen İngiliz yardım konvoyu gönüllüsü Alan Henning’i ve Irak’ta Batılı ülkelerin saldırıları sırasında hayatını kaybedenleri anmak için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

“IŞİD, İngiltere için tehdit değil”

Protestoya katılan ve Anadolu Ajansı muhabirine konuşan Londra’daki Kuzey Islington bölgesinin İşçi Partili milletvekili Jeremy Corbyn, IŞİD’e karşı düzenlenen hava saldırılarına İngiltere’nin katılmasına karşı çıktığını ve İngiliz Parlamentosu’nda yapılan oylamada “hayır” oyu kullandığını söyledi. Corbyn, şöyle konuştu:

“Irak’taki saldırılara karşı çıkmam IŞİD’i desteklediğim anlamına gelmiyor. Batı’nın müdahelesinin mevcut durumu daha kötü hale getirdiğine inanıyorum. Bombalama IŞİD’e daha fazla destek verecektir. Bölgede barış görmek istiyorum. IŞİD İngiltere’ye yönelik büyük bir tehdit oluşturmuyor. Bence İngiltere üzerinde asıl tehdit yaratan, bizim halen dünya genelinde savaşlara dahil oluyor olmamız.”

Corbyn, İngiltere’nin de dahil olduğu hava saldırılarının tek başına işe yaramayacağını vurgulayarak, “Bu uzun süreli bir adalete yol açmaz. Siyasi bir çözüm aramalıyız” dedi.

“Hiçbir ülke Irak’ta olmamalı”

Londra’daki gösteriye Galler’den katılan 24 yaşındaki grafik tasarımcısı Madeliene Dixon da, Irak’taki savaşa tamamen karşı olduğunu belirterek, “Bence ortadaki asıl çıkar, Irak’ta petrolün olması, bu açık. Bugün birçok insanın buraya gelme sebebi, İngiltere’nin Irak’taki savaşta yer almasını istememesi. Biz Başbakana görüşlerimizi yansıtsın diye ödeme yapıyoruz” diye konuştu.

62 yaşındaki fizyoterapist Barbara ise, hükümetinin Irak’ta aldığı kararlarının arkasında olmadığını kaydederek, “Ne İngiltere, ne de başka ülke Irak’ta olmalı. Hükümetime bu işe girmeyin çağrısında bulunuyorum” dedi.

“Stop the War Coalition” grubu yetkilisinin AA muhabirine verdiği bilgiye göre, olaysız geçen protestoya 2 binden fazla kişi katıldı.

İngiliz Parlamentosu geçen ay, Irak’ta IŞİD’e yönelik yürütülen hava operasyonuna Birleşik Krallık’ın katılmasına ilişkin önergeyi 43’e karşı 524 oyla kabul etmişti. Parlamentonun kararının ardından İngiliz jetleri, Irak’ta IŞİD’i hedef alan saldırılar düzenlemeye başlamıştı.

Kaynak: AA

dunya.com

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org