‘İntihar’ ya da ‘kaza’ sonucu ölen askerlerin aileleri Bakanlık önünde oturma eylemi yaptı

Şüpheli Ölümler ve Mağdurları Derneği, Milli Savunma Bakanlığı önünde eylem gerçekleştirdi: “Çocuklarımızın hepsi cinayete kurban gitmiştir. Biz çocuklarımızın haklarını istiyoruz. Ve çocuklarımızı vuran komutanların da cezalandırılmasını istiyoruz.”

Oğlu Askerde Şüpheli Ölen Baba: ‘Hazine Zararı’ Diye Kurşun Parası İstediler

18 Ağustos 2014 13:16 CİHAN
Askerlik görevini yerine getirirken intihar ettiği iddia edilen askerlerin aileleri Milli Savunma Bakanlığı önünde oturma eylemi yaptı.

Askerlik görevini yerine getirirken intihar ettiği iddia edilen askerlerin aileleri Milli Savunma Bakanlığı önünde oturma eylemi yaptı. Oğlunu askerde kaybeden ve elindeki belgeyi gösteren bir baba, hazine zararı diye kendisinden 1 kurşun parası istendiğini söyledi.

Vatani görevini yaptığı sırada çeşitli nedenlerle hayatını kaybeden askerlerin ailelerinin oluşturduğu Şüpheli Ölümler ve Mağdurları Derneği, Milli Savunma Bakanlığı önünde eylem gerçekleştirdi. Türk Bayrağı ve çocuklarının resimlerini taşıyan aileler adına dernek başkanı Oktay Can açıklama yaptı.

2009 yılında Tunceli Hozat’ta görev yaptığı sırada komutanı tarafından oğlu Murat Oktay Can’ın vurulduğunu belirten Oktay Can, yetkililerle görüşmelerine rağmen isteklerinin yerine getirilmediğini belirtti. CHP, MHP ve BDP’nin olayların soruşturulması için Meclis’e yasa teklifi ve soru önergeleri verdiğini hatırlatan Oktay Can, Milli Savunma Bakanı ile de görüşmelerine rağmen bir adım atılmadığını anlattı.

Can, “Bizi Aile ve Politikalar Bakanlığı’na yönlendirdi. Onlar da yasa çıkarılması gerektiğini belirtti. Biz mi vatandaş olarak yasayı çıkaracağız yoksa 25 tane bakan mı yasayı çıkaracak? Bu ailelerin hepsi mağdur durumdadır. Çocuklarımızın hepsi cinayete kurban gitmiştir. Biz çocuklarımızın haklarını istiyoruz. Ve çocuklarımızı vuran komutanların da cezalandırılmasını istiyoruz. Yine aynı zamanda asker ölümleri devam etmektedir. Yani bu çocukları vuran komutanlar, ellerini kollarını sallayarak rahat bir şekilde gezmektedir.” dedi.

DEVLET HAZİNE ZARARI DİYE KURŞUN PARASI İSTEMİŞ

Muş’un Hasköy ilçesi Güzelyazı Karakolu’nda intihar ettiği öne sürülen Uysal Doğan’ın babası Rıza Doğan da tepkisini dile getirdi. Elindeki belgeyi gösteren ve oğlunun silahından çıkan kurşun parasının istendiğini anlatan Doğan, “Biz çocukları askere gönderdik. Bir mermi parası için mi? Şu karara bak. Verilen kararda hazine zararı. Bir mermi parası. Bunu yazarken, işlerken devlet utanmalı. Biz mermi parasını ödeyelim, çocuklarımızı geri iade etsinler.” şeklinde konuştu.

Diğer aile yakınları da oğullarını okutup, askere gönderdiklerini ancak çocuklarının cenazelerinin geldiğini anlattı. Sorumluların, cezalandırılmasını istedi.

Yapılan açıklamanın ardından bir süre bakanlık önünde oturma eylemi yapan grup, olaysız bir şekilde dağıldı.

haberler.com

Oğlu Askerde Şüpheli Biçimde Ölen Baba: ‘Hazine Zararı’ Diye Kurşun Parası İstediler

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org