Savaş Örgütü NATO’dan Yeni “Öncü Güç” Kararı

Savaş örgütü NATO’nun Galler’in Newport şehrinde 28 üye ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla düzenlenen zirvesinde “yeni bir öncü gücün” oluşturulması kararı alındı.

NATO, IŞİD’in faaliyetleri bağlamında üyelerinden birinin güvenliğinin tehdit altına girmesi halinde gerekli önlemleri almakta tereddüt etmeyeceğini açıklarken, Rusya ile tüm sivil ve askeri işbirliğini askıda, siyasi iletişim kanallarını ise açık tutmaya devam etme kararı aldı.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, “NATO, müttefiklerini her türlü tehdide karşı korumak için her çeşit görevi yerine getirmek üzere, tam anlamıyla hazırlıklı olmalıdır. Tek bir müttefike saldırmayı düşünseniz bile, tüm ittifakı karşınızda bulacaksınız.” diyerek tasarlanan yeni gücün binlerle ifade edileceğini ve birkaç gün içinde dünyanın herhangi bir yerinde konuşlandırılacak şekilde tasarlandığını kaydetti.

İngiltere, yeni NATO gücüne, deniz ve hava kuvvetleriyle, özel güç niteliği taşıyan 1000 dolayında personel katkısında bulunmayı önerdi.

BBC’nin savunma ve dışişleri muhabiri Jonathan Marcus, NATO’nun mevcut çevik kuvvetlerini elden geçireceğini belirterek, çok uluslu yeni öncü gücün kara, hava ve deniz kuvvetlerinden oluşacağını ve 48 saat içince Nato müttefiklerine destek ulaştırabileceğini kaydediyor.

BBC muhabiri, bunun için Doğu Avrupa’da karargâh, lojistik destek merkezi gibi yeni alanlar oluşturulması ve bazı teçhizatın önceden yerleştirilmesi gerektiğini belirtiyor.
Jonathan Marcus’a göre, kuvvet pekiştirme planlarının, yoğunlaştırılacak tatbikatlarla kapsamlı şekilde denenmesi ve NATO planlamacılarının, ittifak sınırları çevresinde olup bitenleri daha iyi anlamaları için, istihbarat derleme ve değerlendirme faaliyetlerinin artırılması gerekecek.

MUHALEFET.ORG

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org