Işid’in Türkiye’deki Faaliyetleriyle İlgili Soru Önergesi Verildi

IŞİD terör örgütünün Gaziantep başta olmak üzere birçok sınır ilinde dernek ve internet sayfaları üzerinden kendine eleman topladığı, hücreler oluşturduğu, eğitim verdiğinin iddialar ötesine geçtiğini belirten CHP Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ, Suriyeli sığınmacılar ve IŞİD ile ilgili TBMM’ye ‘Araştırma Önergesi’ verdi.

Gaziantep‘te Gaziantepli bir evsahibinin kiracısı Suriye vatandaşı tarafından öldürülmesi sonrası yaşanan olayların artık bardağın taştığına işaret ettiğini belirten Serindağ ve 30 CHP milletvekilinin imzasıyla TBMM’ye soru önergesi verildi. Önergede, ‘Sınır güvenliğimiz, sınırdan kayıtlı ve kayıt dışı girişlerin yanı sıra, IŞİD’in faaliyetlerinin ülkemizin güvenliğine getirdiği risklerle ilgili olarak bir araştırmanın açılması’ istendi.

Önergede, “AKP hükümetinin Orta Doğu’ya yönelik yanlış dış politikaları sonucu özellikle Suriye ve Irak sınırlarımız kevgire dönmüş, sınır güvenliği tümüyle ortadan kalkmıştır. Bunun sonucu olarak sınırlarımızdan sayıları milyonlarla ifade edilen kanunsuz giriş-çıkışlar yaşanmış, Suriye ve Iraksınırlarımız terör örgütlerinin cirit attığı yerlere dönmüştür. Hükümetin maddi, manevi olarak desteklediği, silah verdiği, eğitim yaptırdığı, sağlık hizmeti sunduğu birçok örgüt ülkemizi ciddi olarak tehdit eder hale gelmişlerdir. Bu örgütlerin başında ise hükümetin halen terör örgütü diyemediği IŞİD terör örgütü gelmektedir. Örgüt Gaziantep başta olmak üzere birçok sınır ilimizde, dernek ve internet sayfaları üzerinden kendine eleman topladığı, hücreler oluşturduğu, eğitim verdiği artık iddiaların ötesine geçmiştir.” ifadeleri kullanıldı.

HABERLER.COM

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org