ABD’nin IŞİD’i vuracak silahlı İHA’ları İncirlik’ten havalanacak

ABD ile Türkiye, bomba taşıyan insansız hava araçlarının (İHA) İncirlik Üssü’nden havalanarak, IŞİD hedeflerini vurması konusunda anlaştı. Silahlı İHA’ların, 3 hafta içinde göreve başlaması planlandı.

İNCİRLİK ÜSSÜ ABD’NİN IŞİD OPERASYONUNDA KULLANILACAK

15 Mart 2015
ABD ile Türkiye, bomba taşıyan insansız hava araçlarının (İHA) İncirlik Üssü’nden havalanarak, IŞİD hedeflerini vurması konusunda anlaştı

MURAT GÜRGEN/GAZETE HABERTÜRK
Silahlı İHA’ların, 3 hafta içinde göreve başlaması planlandı. ABD jetlerinin İncirlik’e konuşlandırılması da gündemde.

Geçen hafta Merkezi Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) Orgeneral Lloyd Austin’i ağırlayan başkent, bu kez ABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD’e Karşı Küresel Koalisyon Özel Temsilcisi emekli General John Allen’ı konuk ediyor. Allen’a, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Brett McGurk eşlik ediyor. Allen ile McGruk Ankara’da bugün temaslarda bulunacak.

IŞİD HEDEFLERİNİ VURACAK

IŞİD’e yönelik operasyonlarını Basra Körfezi’ndeki uçak gemilerinden kalkan savaş uçaklarıyla yürüten ABD, Musul operasyonundan kısa sürede ve etkili sonuç alabilmek için İncirlik Üssü’nü devreye sokmak istiyor. İncirlik, özellikle silahlı insansız hava araçlarının devreye girebilmesi bakımından büyük önem taşıyor. İlk aşamada, 2 adet Reaper’ın 3 hafta içinde İncirlik’e konuşlandırılması konusunda mutabakat sağlandı. İncirlik’in ABD jetlerine açılması konusunun da müzakereye açık olduğu öğrenildi.

ABD, İncirlik Üssü’nde yaklaşık 3.5 yıldır 4 adet Predator tipi insansız hava aracı bulunduruyordu. Silah taşımayan Predator, üzerindeki kamera ile istihbarat topluyor. Predator’ın silahlı versiyonu olan Reaper ise üzerinde 4 adet Hellfire füzesi ile 2 adet 500 librelik laser güdümlü bomba taşıyor. Reaper ile birlikte 15 ABD’li askeri teknik personel de İncirlik’e gelecek. ABD yetkilileriyle, Şanlıurfa’nın Hirfanlı İlçesi’nde eğitilecek Suriyeli muhaliflerin belirlenmesi konusunda da görüşmeler devam ediyor.

REAPER (MQ-9) KİMLİK KARTI
Mürettebat: Yerde 2 kontrolör
Boy: 11 metre
Kanat açıklığı: 20 metre
Yükseklik: 3.81 metre
Boş ağırlık: 2.223 kg
Azami kalkış ağırlığı: 4.760 kg
Hız: 482 km/saat
Menzil: 1.852 km
Havada kalış süresi: 14 saat
Azami irtifa: 50 bin feet
Operasyonel irtifa: 25 bin feet
Silah: 4 adet AGM-114 Hellfire havadan yere füze ve 2 adet laser güdümlü 500 libre GBU-12 Paveway II bombası

http://www.haberturk.com/gundem/haber/1053736-incirlik-ussu-abdnin-isid-operasyonunda-kullanilacak

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org