İskender Bulgay

Derneğiimize gönderdiği eposta ile vicdani reddini açıkladı.

Ben İskender Bulgay,

Bölünmüş bir ülkenin kuzeyinde, kimilerine göre doğusunda gözümü açmamla militarist bir geleneğin içinde kendimi buldum. Öyle ki daha çocukken şarjör takıp boşaltmak, elimizin değdiği silahları bize kullanmayı öğreten büyüklerimizden ‘öldürmezsen ölürsün’ deyişiyle yetiştirildik.

Tüm bunlar apolitik bir birey olmamda engel olsa da antimilitarist bir birey olmama engel değildi. Bir insanı öldürmek için yemin etmek bana göre sadistçe bir davranış ve insanların robotlaşması demektir. “Yat, kalk, sürün ve öl” diye emir verilecek parantez içinde kendisine ben özgür bir bireyim diyen kişi itiraz etmeden uygulayacak!

Tabi bunlar şimdilerde uzaktan izlediğim, o ülkede hemen hemen herkes için geçerli olgular ama birey yaşadığı toplumdan soyutlayınca her birinin kendisine özgün hikayesi çıkıyor. Ben de yaşadığım coğrafyanın bana aşıladığı değerlerle büyüdüm. Belki kağıt üzerinde ütopik durabilir lakin savaş olmadan da insanlar hakkini elde edebilir diye düşünüyorum. Evet, yanlış yazılmamış bu cümle “bağımsız, müstakil bir Kürdistan taraftarıyım.”

Daha Üniversite yıllarında vicdani ret düşüncesini duymuştum lakin içeriği hakkında pek bir fikrim yoktu. Üniversiteyi bitirdikten sonra askere gitmeme kararı aldım. Bunlar için bir takım yollar denedim. Çürük raporu almaya çalıştım, olmadı daha sonra Mart 2017’de BIMER üzerinden vicdani retçi olduğumu deklare ettim. Talebim genel kurmaya bağlı bir yarbay (E.G) tarafından reddedildi.

Vicdani ret düşüncesini benimsedikten sonra artık bedelli askerlik benim için bir alternatif değildi. Çünkü ben askerlik yapıp-yapmamaktan ziyade insanların kanı üzerinden kendi militarist yapısına güç katan bir yapıya hizmet edip etmeme meselesidir. Ki benim inancıma göre de bir insanı öldüren bütün insanlığı öldürmüş demektir. Karış karış insan kanıyla sulanmış o topraklarda, toprağı sıksan kan akacak ama halen ölmeyi ve öldürmeyi kutsayan militarist yapılar var.

Vicdanımın sesini dinleyerek, dayatmaca sistemin bana biçtiği askeri üniformayı ve postalları REDDEDİYORUM. Kamoyunun bilgisine … saygılarımla

Îskender Bulgay

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org