İsrail istihbaratından 43 asker isyan etti: “Bu sisteme hizmet edemeyiz”

“Şiddete dahil olan ve olmayan Filistinliler arasında bir fark gözetilmiyor. Milyonlarca insanın haklarını inkar ederek temiz bir vicdan içinde bu sisteme hizmet etmeye devam edemeyiz.”

İsrail Askerlerinden Netanyahu’ya Filistinli Resti

15 Eylül 2014 09:42 Haberler.Com
İsrail istihbaratından sorumlu 43 yedek asker, Başbakan’a gönderdikleri mektupta, Filistinlilere yönelik hak ihlallerinde yer almak istemediklerini belirttiler.

İsrail istihbaratından sorumlu 43 yedek asker, Başbakan Netanyahu’ya, içeriği bir hayli ilginç mektup gönderdi.

Tümü İsrail’in en donanımlı personelinden oluşan 8200 numaralı birimde gözetim, iletişim ve bilgilerin istihbarat birimiyle paylaşılmasından sorumlu olan askerler, mektupta, İsrail’in işgal ettiği topraklarda Filistinlilere yönelik hak ihlallerinde yer almak istemediklerini belirtti.

“BU SİSTEME HİZMET ETMEYE DEVAM EDEMEYİZ”

Askerlerin mektubunda, “Şiddete dahil olan ve olmayan Filistinliler arasında bir fark gözetilmiyor. Milyonlarca insanın haklarını inkar ederek temiz bir vicdan içinde bu sisteme hizmet etmeye devam edemeyiz.” ifadeleri yer aldı.

Mektubun yayımlanmasının ardından İsrail televizyonu Kanal 10’a konuşan askerlerin açıklamalarında çarpıcı ifadeler yer aldı.

“BİZİM SALDIRDIĞIMIZ İNSANLAR TERÖRİST DEĞİLDİ”

“Biz 8200 biriminin gerçek amacını yeni anlıyoruz. ‘Kendini savunma’ bu birimin amaçlarından biri olabilir. Ama asıl amaç Filistin nüfusunu kontrol altında tutmak.”

“Filistin nüfusunu kontrol altına almak için ordu, Filistin’in yaşam alanına sızar. Bu birimde çalışıyorsanız bunu rahatça görebilirsiniz.”

“Bizim saldırdığımız insanlar terörist değildi. Onlar intihar saldırıları düzenleyen, tünel kazan kişiler değildi. Bütün Filistinliler düşman değildir ancak bizim birimimiz her bir Filistinli’yi İsrail’in düşmanıymış gibi bir operasyon yürüttü.”

DİĞER MESLEKTAŞLARINA DA “BİZE KATILIN” ÇAĞRISI

Askerler ayrıca diğer meslektaşlarına da kendilerine katılmaları çağrısında bulundu.

8200 numaralı birimde görev almış eski bir komutan olan Tuğgeneral Hanan Gefen, mektubu yazan askerleri kendilerine duyulan güveni ayaklar altına almakla suçladı. İsrail’in Strateji İşleri Bakanı ise, askerlerin NSA’in eski sistem analisti Edward Snowden’dan etkilendiklerini ileri sürdü.

haberler.com

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org