İsrail Vicdani Ret Hareketi: Yesh Gvul (Her Şeyin Bir Sınırı Var)

1982’de İsrail’in Lübnan’ı işgali ile birlikte aynı yılın temmuz ayında 3 bin asker tarafından imzalanan bir bildiriyle Yesh Gvul (Her Şeyin Bir Sınırı Var) ismiyle anılan bir direniş hareketi ortaya çıktı.

Vicdani Ret/Yesh Gvul (Her Şeyin Bir Sınırı Var) Hareketi:

Özellikle 1967’deki 6 Gün Savaşı’nın ardından İsrail’in başta Golan Tepeleri (Suriye) ve Sina Yarımadası (Mısır) olmak üzere işgalci politikalara hız vermesinin ardından geçen yıllar içinde yüzlerce asker işgal topraklarında görev almayı reddettiği için cezaevlerine atıldı ya da soruşturmalara uğradı.
1970’li yıllarda daha çok bireysel tavır alışlar şeklinde görülen vicdani ret hareketi, 1982’de İsrail’in Lübnan’ı işgali ile birlikte kitlesel bir güç kazandı.

Yesh Gvul, “Her Şeyin Bir Sınırı Var” hareketi, vicdani retçi İsrail askerlerini anlatan kitap

Aynı yılın temmuz ayında 3 bin asker tarafından imzalanan bir bildiriyle Yesh Gvul (Her Şeyin Bir Sınırı Var) ismiyle anılan bir direniş hareketi ortaya çıktı.

Mektuba imza atanların büyük bir kısmının meslekten asker olmadıklarını, zorunlu askerliğini yapan ya da yedek asker olarak göreve çağrılanlar olduklarını belirtmek gerekiyor.

“Filistinlilerin hayatı da diğerlerinin hayatı kadar değerlidir” pankartlarını taşıyan barışseverler

Filistinlilerin hayatı da diğerlerin hayatı kadar değerlidir pankartlarını taşıyan barışseverler.jpg
“Filistinlilerin hayatı da diğerlerinin hayatı kadar değerlidir” pankartlarını taşıyan barışseverler

19 Mart 2002’de silahaltındayken işgal topraklarında görev almayı reddettiği için 28 gün hapis cezasına çarptırılan asker Sergio Yahni’nin, dönemin İsrail Savunma Bakanı Binyamin Ben Eliezer’e yazdığı mektubu paylaşarak yazımızı bitirelim:

“Yasa ve ahlakdışı bir işgal uğruna hepimizin hayatını tehlikeye soktuğunuzu düşünüyorum. Son 35 yıldır, İsrail toplumunu bir tehlike bölgesi haline getirdiniz. Filistinliler kadar İsrail devletine de umutsuzluk ve ölüm saçıyorsunuz. Bu nedenle sizin ordunuza hizmet etmeyeceğim.

Kendini İsrail Savunma Gücü olarak adlandıran ordunuz, yerleşim hareketinin silahlı saldırganlarıdır. Bu ordu İsrail halkının güvenliğini sağlamak için değil, Filistin topraklarının hırsızlığını yapmak için kullanılıyor.

Bir Yahudi olarak ordu bile denemeyecek güruhun Filistin’de işlediği suçlar beni tiksindiriyor. Böyle bir orduda yer almamak bir Yahudi ve bir insan olarak görevimdir.

Ben soykırım kurbanı bir halkın çocuğuyum; çılgın politikalarınızın bir parçası olamam. Bir insan olarak insanlık suçu işleyen herhangi bir kurumda yer alamam.”

Kaynak: Independent

İsrail’de barış savunucuları kimler? (1) – Faik Bulut
İsrail’de barış savunucuları kimler? (2) – Faik Bulut

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org