İsrail: Vicdani retçiler Hilel Garmi ve Adam Rafaelov tekrar tutuklandılar

Onlara destek olmak için bu linkten protesto e-postaları gönderebilirsiniz.

İsrailli vicdani retçiler 19 yaşındaki Hilel Garmi ile 18 yaşındaki Adam Rafaelov askerlik hizmeti yapmayı reddettikleri için tekrar tutuklandılar.

Onlara destek olmak için bu linkten protesto e-postaları gönderebilirsiniz.

Adam Rafaelov’a 7 Aralık’ta 10 günlük askeri hapishane cezası verildi. Rafaelov Temmuz ayından bu yana yedi defa tutuklanmış oldu. Bu cezanın bitiminde, toplamda 87 gün hapis yatmış olacak.

Rafaelov’un vicdani ret açıklamasının bir kısmı:

“İsrail rejimi Filistinlilere karşı uyguladığı şiddeti Yahudi anavatanını savunduğunu iddia ederek meşrulaştırır. Ancak, Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde ardı arkası kesilmeden şiddet uygulayan ve baskıcı bir yönetimi haklı çıkarmak mümkün değil… İsrail ‘dünyadaki en ahlak sahibi orduya’ sahip olmakla övünür fakat işgalin ve baskının ahlaki bir tarafı yok… Benim dünya görüşüme aykırı hareket eden bir sistemde yer almayı reddediyorum. Bu sistemin hiçbir direnişle karşılaşmadan varlığını sürdürmesine müsaade etmeyi reddediyorum.”

Hâlihazırda parmaklıklar arkasında 97 gün geçirmiş olan Hilel Garmi de tekrar tutuklandı. 11 Aralık’ta Garmi’ye 10 günlük daha hapis cezası verildi. Bu, Garmi’nin yedinci tutuklanışı oldu.

Vicdani ret açıklamasında Garmi aşağıdaki ifadeleri kullandı:

“Ben orduya katılamam çünkü küçüklüğümden beridir bütün insanların eşit olduğuna inanacağım şekilde eğitildim. Bütün Yahudilerin paylaştığı, onları Araplardan farklı kılan ortak bir paydaya inanmıyorum. Cenin’de veya Gazze’de doğan bir çocuktan daha farklı bir muamele görmeyi hak ettiğime inanmıyorum. Bizim acılarımızın ve mutluluklarımızın herhangi diğer bir insanınkilerden daha önemli olduğuna inanmıyorum. …Akdeniz ile Şeria Nehri arasındaki hiyerarşik yapının güçlü tarafında doğmuş olan birisi olarak, bana bu hiyerarşi ile mücadele etme gücü ve yükümlülüğü verilmiştir.”

Garmi ile yapılan bir röportajın videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Dayanışma
Hem Garmi hem de Rafaelov, işgali protesto ederek İsrail ordusuna katılmayı reddeden bireyleri ve grupları bir araya getiren bir ağ olan Mesarvot tarafından destekleniyor. Lütfen buradan e-posta göndererek ya da Mesarvot’un online formunu doldurarak Garmi ve Rafaelov’a dayanışma mesajları gönderiniz.

Ayrıca İsrail Büyükelçiliklerine de yazabilirsiniz. Buradan İsrail Büyükelçilikleri listesine ulaşabilirsiniz.

Uluslararası Savaş Karşıtları bütün vicdani retçilerin hemen serbest bırakılması çağrısında bulunuyor. Öldürmeyi reddetmek suç değildir.

Kaynak: WRI

Çeviri: VR

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org