İsrail’de vicdani retçi Tanya Golan da tutuklandı! Destek Olun!

Askere gitmeyi reddettiği için 20 gündür İsrail’deki bir askeri cezaevinde tutulmakta olan Tair Kaminer’in başlattığı mücadeleden etkilenen diğer bir vicdani retçi Tanya Golan için de tutuklama kararı verildi.

İsrail: Tair Kaminer’den sonra Tanya Golan da tutuklandı

Tair Kaminer askere gitmeyi reddettiği için zaten 20 gündür İsrail’deki bir askeri cezaevinde tutulmaktaydı. Aynı hüküm bu sefer de Kaminer’in başlattığı mücadeleden etkilenen diğer bir vicdani retçi Tanya Golan için verilmiş durumda.

Tanya Golan vicdani ret açıklamasında “ırkçı, faşist, ayrımcı ve baskıcı bir kurumun bir parçası olmayı reddediyorum… Durum ne olursa olsun sesini yükseltmek çok faydalı olacaktır ve söyleyecek bir şeyi olan herkesi sesini duyurmaya davet ediyorum. İyi insanlar bir şeyler yapmadıkça kötü şeyler olmaya devam edecektir.” ifadelerini kullanıyor.

Tanya Golan’ın açıklamasının tamamına bu linkten (İngilizce) ulaşabilirsiniz.

Tutuklamanın arka planı
Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi, 2007 yılının Ocak ayında verdiği bir kararla vicdani ret hakkını Kişisel ve Siyasal Haklar Uluslararası Sözleşmesi’nin (ICCPR) 18. makalesi ile güvence altına alınmış olan düşünce, vicdan ve inanç özgürlüğü hakkının yasal bir uygulaması olarak tanımıştır. Dolayısıyla, tekrarlanan tutuklamalar uluslararası yasal standartların ihlalidir. Birleşmiş Milletler Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu, İsrail ile ilgili 24/2003 sayılı görüşünde İsrail’de gerçekleşen vicdani retçi tutuklamalarının keyfi olduğu ve bu durumun, İsrail’in de imzalamış olduğu ICCPR’nin 14. makalesinin 7. paragrafının ihlali olduğu sonuçlarını çıkarmıştır.

Dayanışma
War Resisters’ International sitesi aşağıdaki e-posta adresine Tair Kaminer ve Tanya Golan için yazılan dayanışma mesajlarını onlara ulaştırıyor.
[email protected]
Ayrıca Kaminer ve Golan’ın hemen serbest bırakılmaları için dünya üzerindeki İsrail konsolosluklarına da yazabilirsiniz. İsrail konsolosluklarının listesine bu linkten ulaşmak mümkün.

Kaynak: WRI

Çeviri: VR

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org