İsrailli 60 genç orduda hizmet etmeyi reddettiğini açıkladı: “İşgal, İsrail toplumunu da zehirliyor”

5 Ocak’ta İsrail’den altmış genç açık bir mektup yayınladı. İsrail Devleti’nin işgal ve apartheid politikalarını protesto etmek için orduda hizmet etmeyi reddettiklerini ilan ettiler.

İsrail: Altmış genç orduda hizmet etmeyi reddettiğini açıkladı

Foto: Vicdani retçiler Shahar Peretz (solda) ve Daniel Peldi, Rosh Ha’ayin şehrinde Haziran 2020’de ilhak karşıtı protestoda. (Oren Ziv / +972 Dergisi)

08 OCAK 2021
5 Ocak’ta İsrail’den altmış genç açık bir mektup yayınladı. İsrail Devleti’nin işgal ve apartheid politikalarını protesto etmek için orduda hizmet etmeyi reddettiklerini ilan ettiler.

Öğrenciler, “Shministim Letter” (lise son sınıfları için kullanılan İbranice terimine atıfta bulunarak) adlı mektubunda şöyle diyor:

İsrail devleti askere alınmamızı istiyor. İddiaya göre, İsrail Devleti’nin varlığını koruması gereken bir savunma gücü. Gerçekte, İsrail ordusunun amacı, kendisini düşman ordulardan korumak değil, sivil bir nüfus üzerinde kontrol sağlamaktır. Başka bir deyişle, İsrail ordusuna askerlik yapmamızın siyasi bağlamı ve sonuçları var. Her şeyden önce 72 yıldır şiddetli işgal altında yaşayan Filistin halkının yaşamları üzerinde etkileri var. Nitekim Siyonistlerin Filistinlilere yönelik acımasız şiddet politikası 1948’de başladı ve o zamandan beri durmadı. İşgal aynı zamanda İsrail toplumunu da zehirliyor – şiddetli, militarist, baskıcı ve şovenist. Mücadelelerimizi birleştirerek ve başta ordu olmak üzere bu şiddetli sistemlere hizmet etmeyi reddederek bu yıkıcı gerçekliğe karşı çıkmak bizim görevimizdir. Orduya katılmayı reddetmemiz, İsrail toplumuna sırtımızı dönme eylemi değildir. Aksine, reddimiz, eylemlerimiz ve bunların yansımaları üzerinde sorumluluk alma eylemidir.

2018’de bir IDF kayıt merkezinin önünde bir gösteri

Ordunun işgaldeki rolüne dikkat çeken öğrenciler, çocukluklarından beri militarizme nasıl maruz kaldıklarını şöyle anlatıyor:

… kahraman askerin sembolik idealinin gölgesinde büyüdük. Yüksek bayramlarda kendisine yemek sepetleri hazırladık, savaştığı tankı ziyaret ettik, lisede askerlik öncesi programlarda o gibi davrandık ve anma gününde ölümüne saygı duyduk. Hepimizin bu gerçeğe alışmış olması gerçeği onu apolitik yapmaz. Reddedilmekten daha az olmamak üzere, askere alınma siyasi bir eylemdir.

Shministim Letter aynı zamanda silah endüstrisine ve askeri ve ekonomik baskı arasındaki bağlantılara da dikkat çekiyor:

İşgal Altındaki Filistin Topraklarının vatandaşları yoksullaşırken, zengin seçkinler pahasına zenginleşiyor. Filistinli işçiler sistematik olarak sömürülüyor ve silah endüstrisi İşgal Altındaki Filistin Topraklarını bir test alanı ve satışlarını desteklemek için bir vitrin olarak kullanıyor. Hükümet işgali sürdürmeyi seçtiğinde, vatandaş olarak çıkarımıza aykırı hareket ediyor – vergi mükelleflerinin büyük parası “güvenlik” endüstrisini ve refah, eğitim ve sağlık yerine yerleşimlerin gelişimini finanse ediyor.

Mektubunu sonlandıran öğrenciler, kendi yaşlarındaki tüm lise son sınıf öğrencilerini retlerinde kendilerine katılmaya çağırıyor:

Yaşımızdaki lise son sınıf öğrencilerini (shministiyot) kendilerine şunu sormaya çağırıyoruz: Orduya kaydolduğumuzda neye ve kime hizmet ediyoruz? Neden askere gidiyoruz? İşgalin ordusunda hizmet ederek hangi gerçekliği yaratıyoruz? Barış istiyoruz ve gerçek barış adalet gerektirir. Adalet, tarihsel ve mevcut adaletsizliklerin ve devam eden Nakba’nın kabul edilmesini gerektirir. Adalet, işgalin sona ermesi, Gazze kuşatmasının sona ermesi ve Filistinli mültecilerin geri dönüş hakkının tanınması şeklinde reform gerektiriyor. Adalet dayanışma, ortak mücadele ve reddetmeyi gerektirir.

Shministim Mektubunun tamamını buradan okuyun.

İmzalayan mektubun arka plan ve yorumlar dahil olmak üzere 972 Magazine tarafından Shministim Mektubunda ilgili bir makale okuyun burada.

Kaynak: WRI

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org