İsrailli 8 genç: “Başka bir halkı askeri olarak işgal eden bir ordu, katılabileceğimiz bir ordu değildir.”

3 Eylül Pazar öğleden sonra yüzlerce İsrailli, genç vicdani retçilerin “Diktatörlüğe Karşı Gençlik” pankartı altında yeni bir mektubun lansmanı için Tel Aviv’in merkezindeki Herzliya İbrani Spor Salonu lisesinin önünde toplandı.

‘Diktatörlüğe Karşı Gençlik’: İsrail’in yeni vicdani retçi sınıfıyla tanışın

Taslağı reddeden sekiz yeni kişi işgalden, yargı karşıtı reform protestolarından ve bir protesto aracı olarak vicdani retten bahsediyor.

5 Eylül 2023
Pazar öğleden sonra yüzlerce İsrailli, genç vicdani retçilerin “Diktatörlüğe Karşı Gençlik” pankartı altında yeni bir mektubun lansmanı için Tel Aviv’in merkezindeki Herzliya İbrani Spor Salonu lisesinin önünde toplandı. Aşırı sağın ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın baskısına ve lise yönetim kurulunun etkinliği iptal etme kararına rağmen yüzlerce kişi öğrencilerin mektubu okuduğunu dinlemeye, atölye çalışmalarına katılmaya ve bildiriyi imzalayan 230 gence destek vermeye geldi.

Önceki sözde “reddetme mektupları”nın aksine, mevcut mektup, hükümetin yargısal revizyonuna yönelik muhalefeti, işgalden kaynaklanan vicdani redde bağlamaktadır. +972’nin görüştüğü imzacılar, işgali protesto etmek için mevcut hükümet kurulmadan önce bile orduya katılmayı reddetmeyi planladıklarını söyledi.

Diğerleri ise son aylarda İsrail tarihindeki en aşırı hükümet olan hükümetin dengeleri bozan ve onları reddetmeye iten şey olduğunu söyleyerek bunu yapmaya karar verdi. Bazıları, yargı değişikliğine karşı haftalık gösterilerde “işgal karşıtı blok”un varlığının bu kararı almalarına yardımcı olduğunu, günümüzün kamusal ortamında vicdani ret konusunun geçmişe kıyasla daha geniş kabul gördüğünü, özellikle de 2010’da, revizyonun ardından yedek ordu birliklerinin kitlesel reddinin ardından bu kararı aldıklarını açıkladı.

“İsrail askeri hizmetine alınmak üzere olan genç kadın ve erkekler olarak, İsrail ve İşgal Altındaki Filistin Toprakları’ndaki diktatörlüğe HAYIR diyoruz. Açıklamada, İsrail hükümetinin yetki alanı içinde yaşayan herkes için demokrasi güvence altına alınana kadar orduya katılmayı reddettiğimizi beyan ederiz” denildi. “Gerçek bir demokrasi için neredeyse her gün sokaklarda yürüttüğümüz altı aylık kararlı mücadelemize rağmen, hükümet yıkıcı gündemini sürdürmeye devam ediyor. Kendi geleceğimiz ve burada yaşayan herkesin geleceği için gerçekten korkuyoruz. Bunu göz önünde bulundurarak aşırı önlemler almaktan ve orduda hizmet etmeyi reddetmekten başka seçeneğimiz yok. Yargıyı yok eden bir hükümet bizim hizmet edebileceğimiz bir hükümet değildir. Başka bir halkı askeri olarak işgal eden bir ordu, katılabileceğimiz bir ordu değildir.”

Mektubu imzalayan ve orduya katılmayı reddetme kararları hakkında konuşan sekiz gençle röportaj yaptık.

Sekiz gençle yapılan röportaj ve daha fazlası için tıklayın.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org