İsrailli muhalif Yahudi Milletvekili Cassif: “Savaşı durdurmazsak bölge patlar”

Batı Kudüs’teki ofisinde AA muhabirine konuşan Cassif, İsrail ordusunun Gazze’ye yönelik saldırıları ve İsrail aleyhine açılan soykırım davasına neden destek verdiğine dair açıklamalarda ve değerlendirmelerde bulunuldu.

İsrailli muhalif Yahudi Milletvekili Cassif: Savaşa karşı çıkan İsrailliler ölüm tehditleri alıyor

İsrail Meclisindeki muhalif Yahudi Milletvekili Ofer Cassif, Tel Aviv yönetimine karşı açılan soykırım davasını desteklediğini söylediği için ülkesinde eleştiri oklarının hedefi olmuş durumda.

Turgut Alp Boyraz / 21.01.2024 / Kudüs
Sosyal medyada kendisine yönelik bir linç kampanyası başlatılırken, İsrail Evimiz Partisi Milletvekili Oded Forer de Cassif’in milletvekilliğinin düşürülmesi için mecliste imza toplamaya başladı.

Cassif, İsrail’in Gazze’ye 7 Ekim’de başlattığı saldırılara karşı çıktığı için 40 günlüğüne meclis oturumlarından uzaklaştırılmış, bu sürenin bitiminde yeniden meclise dönmüştü.

Batı Kudüs’teki ofisinde AA muhabirine konuşan Cassif, İsrail ordusunun Gazze’ye yönelik saldırıları ve İsrail aleyhine açılan soykırım davasına neden destek verdiğine dair açıklamalarda ve değerlendirmelerde bulunuldu.

İsrail’de savaş karşıtlarının sesini yükseltmesinin kolay olmadığını belirten Cassif, “İsrail’de savaş karşıtı gösteri düzenlemek, savaşın bitmesini istemek hatta ateşkes çağrısında bulunmak bile neredeyse tamamen yasak. Bunu yapan öğrenciler okuldan ya da üniversiteden uzaklaştırılıyor, insanlar işlerinden atılıyor, polis göstericilere acımasızca şiddet uyguluyor.” dedi.

Şiddetin sadece hükümet düzeyinden gelmediğini, İsrail toplumunun önemli bir kesimine de nüfuz ettiğini dile getiren Cassif, şunları söyledi:

“Savaşa karşı sesini yükseltmek isteyenlerin ifade hürriyetine bir saldırı var. Savaşa karşı çıkan İsrailliler ölüm tehditleri alıyor. Bu durum topluma da nüfuz etmiş durumda. Toplumun büyümekte olan bir kısmı savaşa karşı olanlara yönelik şiddeti ve ölüm tehditlerini destekliyor. İsrail’de savaşa karşı olan ve barışçıl çözüm isteyenlerin sayısı son derece kısıtlı. İnsanlar polisten korkuyor. Çünkü polis savaşa karşı protesto düzenleyerek seslerini yükseltmek isteyenlere büyük şiddet uyguluyor. Çünkü bu şiddet başbakan (Binyamin Netanyahu) hükümetinin tamamı ve özellikle sözde Ulusal Güvenlik Bakanı (Itamar Ben-Gvir) tarafından meşrulaştırılıyor.”

Cassif, Gazze’ye yönelik savaşın tek sebebinin Netanyahu hükümetinin devamını sağlamak olduğunu, bunun İsraillilerin güvenliğiyle bir ilgisi olmadığını kaydetti.

“Savaşı durdurmazsak bölge patlar”
Gazze’ye saldırıların hemen durdurulmaması halinde çatışmaların bölgesel, hatta dünya çapında bir savaşa dönüşebileceği uyarısında bulunan İsrailli milletvekili, “berbat” olarak tanımladığı Netanyahu hükümetinin iş başında kalmaya devam etmesi halinde herkesin “büyük bedel” ödeyeceğini ve tüm bölgenin “patlayacağını” ifade etti.

Cassif’e göre bunu engellemenin tek yolu bir an önce savaşı durdurmak, İsrail ile Filistinli gruplar arasında bir esir takası yapmak, İsrail askerlerini Gazze’den çekmek ve ciddi bir barış süreci başlatmak.

Gazze’de sivilleri hedef almadıklarını iddia eden İsrailli yetkilerinin aynı zamanda orada masum kimsenin bulunmadığını öne sürmelerindeki çelişkiye dikkati çeken Cassif, şöyle devam etti:

“İsrailli bakanlardan biri kameralar önünde Gazze’ye atom bombası atılmasının bir seçenek olduğunu söyledi, diğer bir milletvekili Gazze yok edilmeli dedi. Netanyahu’nun kendisi de Gazze’nin Amalik halkı gibi olduğunu söyledi. Amalik Tevrat’ta geçen ve yok edilmeyi hak eden bir halkı ifade eden bir kod isim. Tarafsız ve siyaset üstü olması gereken İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog da Gazze’ye atılacak bombaların üzerine imza attı. Gazze’ye atılmadan hemen önce. Ve o da Gazze’de masum kimsenin olmadığını söyledi. Bu daha buzdağının görünen kısmı. Nasıl olurda ‘hem sivilleri hedef almadım’ der, hem de ‘orada masum sivil yok ki’ dersiniz.”

“Gazze’de olanların soruşturulması gerek”
İsrail hükümetinin Gazze Şeridi’nde soykırım politikası uyguladığını söylemek istemediğini kaydeden Cassif, “Soykırımın hukuki tanımını bu konunun uzmanlarına bırakıyorum.” dedi.

Bununla birlikte Güney Afrika tarafından İsrail aleyhine açılan soykırım davasına destek vermesinin iki sebebi olduğunu söyleyen Cassif, bunlardan ilkinin Gazze’deki durumun bağımsız bir tarafça soruşturulması gerektiğine inanması olduğunu ifade etti.

Cassif, “Benim görüşüme göre önemli olan Gazze’de olup bitenin araştırılması. İsrail hükümetine ya da onun vekillerine güvenmiyorum. Çünkü araştırılacak şeyin içinde İsrail hükümeti de var. Bunu İsrail hükümetinin soruşturmasını istemek hırsızdan hırsızlık yapıp yapmadığı konusunda kendi kendini soruşturmasını istemek gibi bir şey. Bu saçmalık.” ifadelerini kullandı.

Soykırım davasına destek vermesinin diğer nedenini ise “ölümleri durdurmak” olarak açıklayan İsrailli milletvekili, “Gazze’ye yönelik bu korkunç saldırı binlerce Filistinlinin, yüzlerce İsrail askerinin hayatına mal oldu. Aynı zamanda 136 İsrailli esir Hamas tarafından çok kötü şartlarda tutuluyor. Ben de insanların hayatlarının kurtarılmasını istiyorum.” diye konuştu.

“Tek çare uluslararası kurumlarda”
İsrail’deki yasak ve baskılardan dolayı bunu içerideki protestolarla sağlamanın imkansız olduğunu vurgulayan Cassif’e göre İsrail’de şu an fiili bir “diktatörlük” hüküm sürüyor.

Cassif, “Ne gösteri düzenleyebiliyoruz, ne sesimizi yükseltebiliyoruz. Şu an burada (İsrail’de) fiilen bir diktatörlük var. Geriye uluslararası kurumların merhametine sığınmaktan başka bir şey kalmıyor. Bence Güney Afrika’nın Uluslararası Adalet Divanında İsrail’e karşı açtığı soykırım davasını desteklemek zorunda olmamızın ana gerekçesi bu. Burada şunu da vurgulamak isterim ki bu İsrail’e karşı değil, İsrail hükümetine karşı bir durum. Bu İsrail’in ve Filistinlilerin ortak çıkarına. Benim görüşüme göre İsrail’in ve Filistinlilerin çıkarları birbiriyle çelişmiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir araştırmaya göre İsrail toplumunun yüzde 47’sinin esirleri kurtarmak için savaşın sona erdirilmesini desteklediğini aktaran Casiif, kendisinin de bu görüşe katıldığını kaydetti.

İsrail’in Uluslararası Adalet Divanının kararına uyma yükümlülüğü bulunmadığını da hatırlatan Cassif, bununla birlikte bunun uluslararası bir baskıya dönüşeceğini ve ABD veto etmezse konunun BM Güvenlik Konseyine taşınabileceğini söyledi.

“İsrail basını mesleğe ihanet ediyor”
İsrail ordusunun neden gazetecilerin Gazze’ye girişine izin vermediği yönündeki soru üzerine Cassif, “Muhtemelen saklayacak bir şeyleri var, bilemiyorum. Onlara sormak lazım. Normalde birinin bir yere girmesine izin vermiyorsanız kimsenin görmesini istemediğiniz bir şey var demektir.” ifadelerini kullandı.

Gazze’de basın özgürlüğü diye bir şey olmadığının altını çizen Cassif, İsrail basınına da sert eleştiriler yöneltti.

Cassif, “İsrail’deki gazetecilerin yüzde 90’ı gönüllü olarak savaşı ve hükümetin politikasını desteklemek için seferber olmuş durumda. Basını sınırlayan bir şey yok ama kendileri özgür olarak hareket etmemeyi seçiyor. Bence bu utanç verici durum sona erdiğinde İsrail basınının mesleklerine ihanet ettiği hatırlanacak.” diye konuştu.

İsrail’in saldırılarına karşı dünya genelinde sokaklara dökülerek protestolar düzenleyen insanları desteklediğini belirten Cassif, bununla birlikte bu protestoların hedefinde “İsrail’in değil, İsrail hükümetinin politikalarının olması gerektiği” görüşünü dile getirdi.

Kendisini meclisten atma girişimin başarıya ulaşacağını düşündüğünü aktaran muhalif milletvekili, böyle bir durumda İsrail Yüksek Mahkemesine başvuracağını aktardı.

Cassif, İsrail yasalarına göre bir milletvekilinin meclisten atılabilmesi için ırkçılığı, terörizmi veya İsrail’e karşı silahlı mücadeleyi desteklemesi gerektiğini hatırlatarak, “Ben bunların hiçbirini yapmadım. Bunun hukuki bir temeli olmadığı için mahkemeye gideceğim ve mahkemeye güveniyorum. Beni meclisten atmak istemelerinin gerçek nedeni siyasi; Barış isteyenleri susturmak.” diye konuştu.

Kaynak: AA

**

İsrail’de savaş karşıtı gösteriye polis müdahalesi

İsrail’in Hayfa kentinde savaş karşıtı bir grup aktivist gösteri düzenleyerek ateşkes çağrısında bulundu. Polis ile göstericiler arasında eylemde taşınan pankartlarındaki ifadeler yüzünden tartışma çıktı, arbede yaşandı.

AA 20 Ocak 2024
İsrail’de Hayfa şehrinin Hantur Meydanı’nda toplanan yaklaşık üç yüz kişi ellerinde Arapça, İbranice ve İngilizce olarak “Gazze’deki soykırımı durdurun”, “Çocukları kim kurtaracak?” ve “Bu kadar katliam yeter” yazılı dövizler açtı.

Savaş karşıtı sloganlar atan göstericilerden bazıları, Gazze’de öldürülen Filistinlilerin ve yıkılan binalar arasındaki çocukların fotoğraflarını taşıdı.

Göstericiler İsrail ordusuna ait bir savaş uçağının maketini de gösteri alanına getirerek ellerinde taşıdı. Siyah renkte maketin üzerinde ölümü simgeleyen kuru kafa resmi olduğu ve etrafından sarkan bombaların üzerinde “cinayet”, “işgal”, “intikam” ve “açlık” yazılı olduğu dikkati çekti.

İsrail polisi gösterinin düzenleneceği alanın etrafını barikatlarla çevirerek meydanın birkaç yüz metre ilerisinden itibaren kontrol noktaları kurdu.

Göstericilerin ellerindeki bazı pankartlara el koymaya çalışan polis ile göstericiler arasında arbede yaşandı. Polis üzerinde “katliam” ve “cinayet” yazılı birçok pankarta el koydu.

“25 BİN İNSAN SEBEPSİZ YERE ÖLDÜRÜLDÜ”

Göstericilerden Yonatan Rabinovitch, Gazze’deki “kanlı savaşa ve soykırıma karşı çıkmak” için bu gösteriye katıldığını söyledi.

Rabinovitch “(Gazze’de) 25 bin insan sebepsiz yere öldürüldü. Biz (İsrailliler) bunun nefsi müdafaa olduğunu iddia ediyoruz ama bu aslında bir intikam. Bu protestoya gelmek gerçekten zor oldu çünkü polis hareket özgürlüğüne büyük oranda izin vermiyor. Birçok kısıtlama var, birçok yaya ve atlı polis var. Aynı zamanda içerisinde kötü kokan bir suyun bulunduğu TOMA getirdiler” dedi.

İsrail’de medya ve billboardlar aracılığıyla savaş yanlısı bir propaganda yürütüldüğünü dile getiren Rabinovitch, “Birçok insanın beyni bu şekilde yıkanıyor” diye konuştu.

Tel Aviv’de billboardlarda İsrail bayrağı ve “Savaşı birlikte kazanacağız” yazısını görmeden yürümenin imkansız olduğun dile getiren Rabinovitch, bu yüzden birçok insanın İsrail hükümetin gündemini takip ettiğini kaydetti.

“SOKAKTA SALDIRIYA UĞRADIM”

İsrail’deki savaş karşıtlarına yönelik büyük baskı olduğunu vurgulayan Rabinovitch, şöyle devam etti:

“Doğrusunu söylemek gerekirse birçok insan korkuyor çünkü polis bugünlerde büyük şiddet uyguluyor. Kendim ölüm tehditleri aldım ve sokakta elimde savaş karşıtı bir pankart taşıdığım için saldırıya uğradım, yumruklandım. Kaçarak ancak kurtulabildim. İsrail’de ‘savaşı durdurun’ yazılı bir pankart taşıyorsunuz ve bu nedenle saldırıya uğruyorsunuz. Tıpkı Nazi Almanya’sı gibi.”

“ŞİDDET İLE BİR ŞEY ELDE EDEMEZSİNİZ”

Gösteriye katılan Anna Narkiss de İsrail’in Gazze’ye saldırılarını bir “intikam” savaşı olarak gördüğünü söyledi.

Narkiss, “En baştan bu savaş durdurulmalıydı, aylar öncesinde ateşkes ilan edilmeli ve İsrailli esirleri getirmek için bir çeşit anlaşma sağlanmalıydı. Şiddet ile bir şey elde edemezsiniz” dedi.

Hayfa’da düzenledikleri gösteriye polisin daha önce izin vermediğini hatırlatan Narkiss, şunları kaydetti:

“Ana akım İsrail toplumu savaşı destekliyor ve savaşa karşı herhangi bir şey söylemek ihanet sayılıyor. Bu demokratik değil. Maalesef bizim gibi düşünenlerin sayısı İsrail’de çok değil. Aslına bakarsanız bunu tam olarak da bilemeyiz çünkü kendimizi ifade etmemiz yasak.”

Kaynak: Sözcü

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org