İsrailli vicdani retçi askerlik hizmeti yapmayı reddettiği için 5. kez tutuklandı

16 Ekim’de Hilel Garmi’ye askeri cezaevinde 20 gün daha geçirme cezası verildi. Bu, Garmi’nin beşinci defa tutuklanışı. Cezanın bitiminde Garmi toplamda 77 gün hapis yatmış olacak.

İsrail: Hilel Garmi beşinci defa tutuklandı

19 yaşındaki İsrailli vicdani retçi Hilel Garmi askerlik hizmeti yapmayı reddettiği için tekrar tutuklandı.

16 Ekim’de Garmi’ye askeri cezaevinde 20 gün daha geçirme cezası verildi. Bu, Garmi’nin beşinci defa tutuklanışı. Cezanın bitiminde Garmi toplamda 77 gün hapis yatmış olacak.

Garmi’ye destek olmak için buradan protesto e-postaları gönderebilirsiniz.

Hilel Garmi ilk olarak 29 Temmuz’da, askerlik şubesine giderek orduya teslim olması beklenen günü altı gün geçirdikten sonra hapsedildi. İsrail ordusunda son yıllarda hiç görülmemiş bir şekilde, evine gelen sivil kıyafetli askerler tarafından tutuklandı. Garmi serbest bırakıldıktan sonra vicdani reddini tekrarladı ve Garmi’ye bunun için tekrar tekrar hapis cezası verildi.

Garmi’nin Vicdani Ret Açıklaması

“Ben orduya katılamam çünkü küçüklüğümden beridir bütün insanların eşit olduğuna inanacağım şekilde eğitildim. Bütün Yahudilerin paylaştığı, onları Araplardan farklı kılan ortak bir paydaya inanmıyorum. Cenin’de veya Gazze’de doğan bir çocuktan daha farklı bir muamele görmeyi hak ettiğime inanmıyorum. Bizim acılarımızın ve mutluluklarımızın herhangi diğer bir insanınkilerden daha önemli olduğuna inanmıyorum. …Akdeniz ile Şeria Nehri arasındaki hiyerarşik yapının güçlü tarafında doğmuş olan birisi olarak, bana bu hiyerarşi ile mücadele etme gücü ve yükümlülüğü verilmiştir.”

Hilel Garmi’nin vicdani ret açıklamasının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Dayanışma

E-posta bildirimimizi doldurmanın yanı sıra, lütfen dayanışma mesajlarınızı Mesarvot’un online formunu doldurarak da Garmi’ye gönderin. (Mesarvot İsrail’deki siyasi vicdani retçilerin dayanışma ağıdır.)

Ayrıca İsrail Büyükelçiliklerine de yazabilirsiniz. Buradan İsrail Büyükelçilikleri listesine ulaşabilirsiniz.

Uluslararası Savaş Karşıtları bütün vicdani retçilerin hemen serbest bırakılması çağrısında bulunuyor. Öldürmeyi reddetmek suç değildir.

Kaynak: WRI

Çeviri: VR

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org