İsrailli vicdani retçi: Bugün askere yazılmayı reddedeceğim ve hapse gönderileceğim

Ben de tüm hayatım boyunca yaşadığım İsrail toplumunda hain olarak damgalanmanın sosyal bedeline katlanmaya hazırım. Mevcut siyasi durumda doğru ve ahlaki eylemi yaptığıma inanıyorum.

İsrailli vicdani retçi Shahar’ın çağrısı.

Benim adım Shahar ve bugün hapishaneye gönderileceğim

Merhaba,
Benim adım Shahar Schwartz. 18 yaşındayım. Bugün İsrail ordusuna askere yazılma günüm. Askere yazılmayı reddedeceğim ve hapse gönderileceğim.
—————————————————-
Shahar’a bir destek mektubu yaz https://forms.gle/UAZbEoXvWgYQZG7p7
—————————————————-
10 yaşındayken 2014 Gazze savaşı sırasında füze alarmını duyduğumda evde yalnızdım. Hayatımda ilk defa yaşamadım ama ilk defa yalnız kaldım. Barınağı olmayan eski bir evde yaşıyorum bu yüzden koridorda oturup alarmın durmasını bekledim. Hayatımın en korkunç anıydı. Neyse ki, İsrail’in merkezinde yaşıyorum ve gerçek tehlikede değildim, ama çocukken tek hissettiğim büyük korkuydu.

Yaşadığımız savaşın çocuklara zorladığı gerçeklik bu. Gazze’deki çocukların onları koruyacak demir kubbe gibi sığınakları veya füze savunma teknolojileri yok. Onlar için normal hayata dönmeden önce sadece bir anlık terör değil – bu onların günlük yaşamları. Batı Şeria’daki çocuklar devam eden bir savaşın içinde yaşıyorlar, askeri operasyon sırasında birkaç yılda bir yaşayan benim aksime. Gazze sınırına yakın yaşayan İsrailli çocuklar da tamamen ordunun oluşturduğu ve işlettiği bu gerçeklikten büyük muzdarip. İsrailli gençler yetişkin olduklarında orduya katılıyor, yaşadıkları korku ve travmalar karşı tarafa nefrete dönüştü.

2019 yazında 15 yaşımdayken ABD’de İsrail-Filistin yaz kampına katıldım. Orada, benim gibi genç İsraillilerden oluşan İsrail ordusunun, kontrol noktaları, sokak devriyeleri, ev yıkımları ve çocukları tutuklamalar ile günlük olarak Filistinli sivil nüfusa nasıl baskı yaptığını paylaştığını duydum. Birçok Filistinli İsraillileri sadece işgal eylemleriyle tanıyor. Benzer şekilde, birçok İsrailli Filistinlileri sadece bombalamalarla ilgili medya haberleriyle veya işgali asker olarak uygulayarak tanıyor. İsrail Askeri politikası olası herhangi bir değişikliği aktif olarak engelliyor.

İsrail ordusuna katılmayı reddediyorum çünkü eşitsizliği sürdürüyor ve olumlu bir değişim için tüm umutları bastırıyor. İsrail devleti Palesitna topraklarını resmen ilhak etmese de, onları etkili bir şekilde kontrol ediyor ve Filistinlilerin temel insan haklarını çiğnerken bağımsızlık haklarını reddediyor. Orduda görev yapan genç İsrailliler Filistin halkına aktif olarak baskı yapan ve yerleşimcilerin onlara karşı şiddete neden oluyor. Buna katılmayı reddediyorum.

Orduya katılmayı reddetmemden dolayı asker insan haklarıma müdahale edip beni hapse atacak. Özgürlüğün bu geçici bedelini, Filistinlilerin hayatları boyunca ödediği bir bedeli ödemeye hazırım, çünkü bundan sorumlu olan sistemle işbirliği yapmayı reddediyorum. Ben de tüm hayatım boyunca yaşadığım İsrail toplumunda hain olarak damgalanmanın sosyal bedeline katlanmaya hazırım. Mevcut siyasi durumda doğru ve ahlaki eylemi yaptığıma inanıyorum. Umarım eylemlerim benimki gibi durumda olan başkalarını etkileyecek. Umarım ordunun işlediği suçları ve sebep olduğu acıları insanlara gösterir ve bu çatışmada hangi payı almak istediklerini düşünmelerini sağlar. Filistinli ve İsrailli çocukların korku içinde değil, huzur içinde yaşayabildikleri günleri görmek dileğiyle.

Dayanışma içinde,
Şahar

—————————————————-
Shahar’a bir destek mektubu yaz https://forms.gle/UAZbEoXvWgYQZG7p7
—————————————————-

Kaynak: https://www.facebook.com/groups/54285045352
**

Vicdani retçiye 10 gün hapis cezası


23 AĞU 2022
Liseden bu yıl mezun olan 18 yaşındaki İsrailli vicdani retçi Shahar Schwartz’ı orduda hizmet etmeyi reddettiği için Pazartesi günü 10 gün askeri hapis cezasına çarptırıldı. Schwartz, İsrail’in Filistinlilere yönelik politikaları nedeniyle askerliği reddetme niyetini açıkladığı için vicdani ret komitesinin önüne çıktı, sonra hapse atıldı.

“Orduya katılmayı reddediyorum çünkü bir eşitsizlik politikası uyguluyor ve herhangi bir değişim umudunu eziyor. Filistinlilerin hayatlarını etkileme imkanı yok çünkü hayatlarının her alanını kontrol eden bir ‘demokrasi’de oy kullanma hakları yok. Orduda görev yapan genç İsrailliler, Filistinlilerin insan haklarını sahada ihlal eden, [Filistin] nüfusuna baskı yapan ve yerleşimcilerin onlara karşı şiddetini sağlayanlardır. Buna katılmayı reddediyorum.”

“Reddediyorum çünkü ordunun eylemlerinin devleti koruduğu ve bu nedenle gerekli olduğu ortak anlatıya inanmıyorum. Ordunun zulmü sadece daha fazla acı ve acıya neden oluyor ve bunun altında ezilen gençlerin karşı taraftan nefret etmesi artıyor ve bu da ordunun ‘savunma’ ihtiyacına neden oluyor.”WRI

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org