İsrailli vicdani retçi: “Filistinlilere uygulanan ırkçı şiddet sisteminde yer almayı reddediyorum”

İsrail ordusuna katılmayı reddettiğini ve işgal askeri olduğunu ilan etmek üzere İsrail askerine giden Şahar’ın açıklamasını sizlerle paylaşıyoruz.

İsrail ordusuna katılmayı reddettiğini ve işgal askeri olduğunu ilan etmek üzere İsrail askerine giden Şahar’ın açıklamasını sizlerle paylaşıyoruz:

Merhaba, benim adım Shahar (Shachar Peretz). 18 yaşındayım ve Kfar Yona, İsrail’de yaşıyorum. Bugün askere alınmayı reddettiğimi ilan edeceğim İsrail askerlik merkezine gideceğim. Muhtemelen bundan kısa bir süre sonra da hapse atılacağım.
Bundan tam 6 yıl önce 8. sınıfımla yaz mevsiminde İsrailli ve Filistinli gençler için yaz kampına katıldım. Orada ilk defa Filistinli erkekler ve kızlar, benim gibi çocuklar ile tanıştım. Onlar benim arkadaşım oldular. O zamandan beri her yıl yaz kampına katıldım. Bugün, 6 yıl sonra, o yaz ve o zamandan beri tanıştığım insanları incitmeyi reddediyorum. Ailelerini ya da Batı Şeria ve Gazze ‘ de yaşayan milyonlarca Filistinliyi incitmeyi reddediyorum.

Son 6 yılda, her gün ne yapmak istediğimi ve nasıl yaşamak istediğimi seçebildim. Okula gidebilirim ve genç grubuma güvenle katılabilirim ve gece iyi uyudum. Özgürce hareket edebiliyorum ve savaş bombalamaları sırasında bir sığınağım vardı. Aklımdan çıkabilir, tutuklanmadan gösterilere katılabilir, aktivizm gruplarını başlatabilir ve Batı Şeria ‘ daki kontrol noktalarından kolayca geçebilirim. Seçimlerde oy kullanabilirim. Hayatımı tam insan hakları ile yaşayabilirim.
Ama 6 yıl önceki yaz arkadaşlarım, ne hayat tecrübelerimi ne de avantajlarımı paylaşıyor. Özgürce seyahat edemezler. Gündüzleri gece silahlı bir askerin yatağının üstünde durmasından endişe ederek geçiriyorlar. Ne fiziksel ne duygusal güvenceleri var, siyasi özgürlükleri yok ve hayatlarını kontrol eden hükümeti seçmek için oy veremiyorlar ve üstlerinde yapılan adaletsizliklere itiraz hakkı bile dahil olmak üzere bizim hakkımızı helal ettiğimiz en temel hakları reddediyorlar, İsrail işgali tarafından.

Filistinlilere hayatlarının her günü acı çeken ırkçı şiddet sisteminde yer almayı reddediyorum. İsrail askerleri her gün Filistinli evlere zorla giriyor. İsrail ordusu her gün Filistinli çocukları tutukluyor ve Filistinli çiftçilerin topraklarına ulaşmasını reddediyor. Yıllardır işgale hizmet eden askeri sistem, Filistinlilerin özgürce hareket etme olasılığını kapatırken, aynı zamanda temiz suya veya doğru sağlık hizmetine erişimi kısıtlıyor.
İsrail ordusunda görev yapmayı reddetmem umarım bir fark yaratır, az da olsa. Umarım farkındalık yaratır ve diğer İsrailliler’in ‘doğal’ olarak görülen şeyler hakkında kritik bir şekilde düşünmelerine neden olur. Bence hepimiz sadece kendimiz için değil, Ürdün nehri ile Akdeniz arasında yaşayan herkes için sorumluluk almalıyız. Umarım baskıcı bir sistemde yer almayı reddetmek İsrailliler’e farklı davranmayı ve şiddeti durdurmayı seçebileceğimizi gösterir ve bu gerçekleşme ile umut olur.

Sen de işleri düzeltmeye yardım edebilirsin. Batı Şeria ve Gazze ‘ de İsrail işgali altında yaşayan milyonlarca Filistinli sivilin insan hakları ihlalleri hakkında tanıdığınız kişilerle bilgi paylaşabilir, başkalarının gerçekleri görmesine yardımcı olabilirsiniz. Gerek İsrail’in içinde gerekse dışında, gerekse bu tarihi adaletsizliği düzelterek daha iyi bir yaşam, güvenli bir yaşam, baskı ve şiddete itiraz edersek, belki de bu tarihi adaletsizliği düzeltebilir ve daha iyi bir yaşam, güvenli bir yaşam, adil bir yaşam inşa etmeye başlayabiliriz hem yahudi hem filistin halkı olarak.

Dayanışma içinde
Shachar Peretz

Shahar için destek gösterisi düzenlememize yardımcı olmak için bağış yapın https://app.moonclerk.com/pay/pe97jlkjood

Kaynak: EBCO

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org