İsrailli vicdani retçi Hallel Rabin 56 gün sonra serbest bırakıldı

İsrail’deki diğer gençlerin bu seçeneğin mümkün olduğunu bilmelerini istedim. Bana karşı dayanışma gösteren tüm dünyadaki herkese teşekkürler .

Askeri hapishanede 56 gün sonra – Hallel Rabin sonunda serbest bırakıldı

4 Aralık
Sana özgür biri olarak yazdığım için çok mutluyum. Vicdan azabı nedeniyle İsrail ordusuna katılmayı reddettikten sonra ilk Eylül ‘ de hapse atıldım. İşgal ve savaş için asker olmak istemedim ve işgal Filistin ‘ deki gerçeklik sadece kararımı güçlendirdi. Askere yazıldığım gün hapse gireceğimi bilerek askerlik üssüne vardım. Ama yine de hayatımın en uzun ve en yorucu günüydü.

Tartışmalarım ve inancım devlet tarafından resmen tanınana kadar hapishanede kalmaya hazırdım. Pek çok kişi umutsuz bir savaş olduğunu düşündü, ancak uluslararası dayanışmanız ve İsrail’deki Mesarvot aktivistleri sayesinde bunu birlikte kazandık. Pasifist olarak muafiyet formumu aldım. Bu, gerçekliğimizdeki şiddetin bolluğuna karşı koymanın şiddetsiz yoluydu. Orduda görev yapmayı reddetmek, değerlerimden ve umudumdan vazgeçmemenin ve korku, nefret ve şiddetle katılım döngüsünü kırmanın küçük bir eylemimdir. Bu küçük adımın da önemli hale geleceğini birlikte kanıtladık.

Eylemimin başkalarına iyilik yapmak için ilham vereceğini umarak ve niyetle reddetmemi, ihtiyacı olan herkese güç ve dayanışma vermeyi seçtim. İsrail’deki diğer gençlerin bu seçeneğin mümkün olduğunu bilmelerini istedim. Maalesef İsrail’de birçok kişi farklı sesler duymak istemiyor. Halka açıklamak da ihanetle suçlandığım anlamına geliyordu ve geri tepme ve nefret söyleminin hedefi oldum. Ama bana karşı dayanışma gösteren tüm dünyadaki herkese teşekkürler hapisteyken ruhumu yüksek tuttum. Umarım militarizme, işgal ve savaşa karşı çıkan genç İsrailliler hareketini desteklemeye devam edersiniz.

Kaynak: Murat Kanatli

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org