Japon savaş karşıtları “DSEI Japan” silah fuarını protesto etti

Silah ticareti olayları Japonya anayasası tarafından birkaç yıl öncesine kadar yasaktı. ABE hükümetinin yaptığı bir değişiklikle, silah ve silah teknolojisinin satılmasına ve transferine izin verildi..

Protestocular DSEI Japonya’ya karşı harekete geçti

Silah fuarı barış gruplarının protestoları ile karşılandı. 400’den fazla kişi tarafından gerçekleştirilen etkinlikte bir de toplantı düzenlendi.

İngiltere merkezli savunma ve güvenlik şirketi Clarion ile Crisis Intelligence Japan işbirliğinde 18-20 Kasım 2019 tarihleri arasında bu yıl ilki gerçekleştirilen Japonya Savunma Sanayii Fuarı “DSEI Japan”, , Japonya’nın Chiba kentindeki Makuhari Messe kongre merkezinde düzenlendi.

46 milyar dolarlık savunma bütçesi ile birçok savunma firmasının hedefinde olan Japonya, bu fuar ile ülkesine yeni işbirliği anlaşmaları kazandırmayı hedefliyor.

Organizatörler, etkinliği “Japonya’da düzenlenecek ilk tam entegre savunma etkinliği” olarak nitelendirdi ve aynı zamanda Londra dışında düzenlenen ilk “DSEI” markalı etkinlik oldu. Her iki yılda bir düzenlenen Londra DSEI etkinliği dünyanın en büyük silah fuarlarından biridir.

Fuara 62 Japon şirket ve 93 yabancı şirket katıldı ve bunlara dahil olmak üzere çok sayıda askeri teçhizat sergilendi.

Türkiye’den Aselsan ve Nurol gibi silah şirketleri de fuarda yer aldılar.

DSEI Japonya gibi silah ticareti olayları Japonya anayasası tarafından birkaç yıl öncesine kadar yasaktı. ABE hükümetinin yaptığı bir değişiklikle, silah ve silah teknolojisinin satılmasına ve transferine izin verildi..
25 KAS 2019

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org