Japon savaş karşıtları, silah fuarını (DSEI) ve Japonya’nın artan silah ticaretini protesto etti

Japonya’nın silah ihracatı, “Silah İhracatına İlişkin Üç İlke”nin yerini prensipte silah ihracatı yasağını kaldıran “Savunma Teçhizatı Transferine İlişkin Üç İlke” ile değiştirildiği 2014 yılından bu yana hızlanıyor.

Protestocular Japonya’nın artan silah ticaretine karşı yürüdü

2023-03-15
TOKYO, 15 Mart (Xinhua) Yüzlerce Japon, Japonya’nın silah ticaretini yoğunlaştırma hamlesini protesto etmek için Çarşamba günü Tokyo yakınlarındaki bir askeri teçhizat fuarının yapıldığı yerin önünde toplandı.

Üç günlük etkinlik veya DSEI Japan 2023, Çarşamba günü Tokyo’nun doğusundaki Chiba Eyaletindeki Makuhari Messe kongre merkezinde başladı.

“Savaşa Hayır!” “Savaş hazırlığı yok!” “Ölüm tacirlerine hayır deyin!”
Japonya’nın artan silah ticaretini şiddetle protesto eden 300’den fazla kişinin mitingde sloganlar atmasının ardından protesto konuşması yapıldı.

Kalabalık, konuşmanın ardından “ölümün beden dilini” kullanarak “özel savunma” ile övünen bir ülkede silah ticaretine karşı çıkmak amacıyla yere yattı.

Japonya Silah Ticaretine Karşı Ağ, yerel bir vatandaş grubu, temsilci Koji Sugihara, “2027’den sonra Japonya’nın savunma harcamaları, gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 2’sini oluşturacak ve bu da onu dünyanın en büyük üçüncü savunma harcaması yapan ülkesi yapacak. Aynı zamanda karşı saldırı yeteneklerine sahip olacak ve bu da Anayasayı geçersiz kılacak” dedi.

“Japonya’nın bu silah ticaret fuarına aktif katılımı ve tanıtımı, yalnızca ‘Savunma Ekipmanı Transferlerine İlişkin Üç İlke’yi değil, aynı zamanda Anayasanın 9. Maddesini de ihlal eden, devletler arası çatışmaları besleme eylemidir” dedi.

Chiba Şehir Meclisi üyesi Kimie Nakamura, Fuarı ziyaret ettikten sonra “‘Özel savunma’ ile övünen bir ülkenin, İngiltere ve İtalya ile aktif olarak yeni nesil bir savaş uçağı geliştirirken imha silahları göstermesi insanları gerçekten çok tehlikeli hissettiriyor” dedi.

Japonya, İngiltere ve İtalya’nın ortaklaşa geliştirdiği yeni nesil bir savaş uçağı, ziyaretçilerin simüle edilmiş bir operasyon deneyimi yaşayabileceği fuarın VR showroom’unda öne çıktı.

2019 yılından bu yana ikinci kez düzenlenen fuar, bu yıl 65 ülkeden 250 askeri teçhizat firmasının katılımıyla 2019 seviyesinden yaklaşık 100 firma artış göstererek skalayı yükseltti.

Katılımcılar, Japonya’nın artan savunma harcamaları tarafından cezbedildi. Geçen yıl Aralık ayında, Japon hükümeti güvenlik ve savunma politikalarıyla ilgili güncellenmiş üç belgeyi onayladı ve 2023 mali yılından itibaren beş yıl boyunca yaklaşık 313 milyar ABD doları tutarında savunma harcaması sağlamayı amaçladı.

Japonya’nın silah ihracatı, “Silah İhracatına İlişkin Üç İlke”nin yerini prensipte silah ihracatı yasağını kaldıran “Savunma Teçhizatı Transferine İlişkin Üç İlke” ile değiştirildiği 2014 yılından bu yana hızlanıyor.

Kaynak: Xinhua

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org