‘Kalkışma hazırlığı’ yaptığı iddia edilen ‘Kemalist askerler’le ilgili soruşturma başlatıldı

Emekli askeri hakim Ahmet Zeki Üçok, “Hem adli hem idari soruşturma açıldı. İdari soruşturmayı Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı’nda bir heyet yürütüyor. Adli soruşturmayı ise Genelkurmay Askeri Savcısı yürütüyor” dedi.

‘Kemalist askerlere soruşturma’ iddiası!

TSK içinde ‘kalkışma hazırlığı’ yaptığı iddia edilen ‘Kemalist askerler’le ilgili soruşturma başlatıldığı iddia edildi.

DUVAR – Emekli askeri hakim Ahmet Zeki Üçok’un “Kemalist askerlerin kalkışma hazırlığı” iddiaları üzerine adli ve idari soruşturma başlatıldığı iddiası Oda Tv’de yer aldı.

Haberde, Balyoz davasında sanık olarak yargılanan Üçok’un, “Hükümet’e yakın bazı köşe yazarlarının iddiaları üzerine Genelkurmay Askeri Savcılığı’nın soruşturma başlattığını” söylediği belirtildi. Buna göre Üçok, soruşturma talimatını bizzat Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın verdiğini de ifade etti. Üçok, kendisinin de tanık olarak ifadeye çağrılacağını, konu üzerine yazan ve açıklamalarda bulunan isimlerin de çağrılmasını beklediğini söyledi.

Üçok, “Hem adli hem idari soruşturma açıldı. İdari soruşturmayı Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı’nda bir heyet yürütüyor. Adli soruşturmayı ise Genelkurmay Askeri Savcısı yürütüyor” dedi.

ALÇI, OFLAZ VE KÜÇÜK’ÜN İDDİALARI

Hükümete yakın Milliyet yazarı Nagehan Alçı, 28 Şubat tarihinde şunları yazmıştı: “22 Şubat’ta TSK’da subay ve astsubaylara başörtüsü yasağı kaldırıldı. Bunun hemen ertesinde, 23 Şubat’ta yukarıda tarif ettiğim TSK içindeki sözde sol Kemalist duyarlılığa sahip darbeci zihniyette ‘kıpırdanma’ başladı. Ankara ve İstanbul’da bir şey yoktu ama İzmir’den batıya doğru bir homurdanma, bir askeri hareketlilik vardı. Devletin bazı birimleri de teyakkuza geçmişti. Hürriyet’in haberi (‘Karargâh rahatsız’ manşeti) bu hareketlilik sürerken, 25 Şubat’ta geldi.”

Hükümet’in medyadaki seslerinden Cem Küçük de, “Şimdi bu isyan bayrağı açmak isteyen yüzde dokuz-onluk kesim Kemalistler…” diyerek Alçı’ya destek vermişti. Son olarak Star yazarı Lütfü Oflaz bugünkü köşesinde, “Kemalistler şu anda Kemalist rejimi, Kemalist vesayeti koruyup kollama adına bir darbe için pusudadır!” diye yazmıştı.

Kaynak: Gazete Duvar

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org