Kamil Aru

Oğlu, vicdani retçi İnan Mayıs Aru’nun 30 Mart 2016’da, Muğla 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davadan sonra vicdani reddini açıkladı

Yüreği İnsan sevgisi ile dolu olan ve burada dayanışma içerisinde olan tüm dostları selamlıyorum.

Sevgili dostlar ben artık 59 yaşındayım. 1977-1979 yılları arasında zorunlu olarak askere alındığım 20 ay boyunca beylere ve eşlerine hizmetkarlık yaptıktan sonra tekrar sivil yaşama döndüm.

1979 yılında devlet memuru olarak göreve başladım ve kendimi hak arama mücadelesinin içerisinde buldum. Gördüm ki ne zaman demokratik hak arama mücadelesinin içerisinde yer alsak karşımıza hep üniformalı beyler ve zamanında bizim gibi onların zorunlu kölesi olmuş gençler çıktı ve şiddet uygulamaktan hiç geri kalmadılar.

Emekliye ayrıldıktan sonra aslında her yurttaşın esas zorunlu hizmeti olması gereken çevre mücadelesinin içerisinde yer aldım. Sermayenin yaşam alanlarımızın talanına karşı duranların yaşadıklarının çoğuna aslında sizler de ya tanıksınız ya da bunların bizzat mağdurusunuz. Bu yaşadığımız süreçlerde de bu üniformalı sözüm ona güvenlik güçleri sermayenin fedailiğini yapmaktan asla geri durmadılar.

Şimdi benden çalınan 20 ayı helal etmediğim gibi ayrıca pişmanlık duyduğumu da kamuoyuna duyuruyorum. Giden günler geri gelmez belki ama hayat tüm canlılığıyla önümüzde uzanıyor ve ben ölüm saçan kurumlarla bundan sonra hiçbir ilişkimin olmayacağını burada sizlerle de paylaşmak istiyorum. Üniformanın değil doğanın yeşilinin savunucusu olmaya devam edeceğim.

Vicdan üniformaya sığmaz diyerek onurlu duruş sergileyenlere de selam olsun.

Kamil ARU

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org