Kanada ordusunda savaş sendromu: Bir intihar daha

Kanada’da geçen yıl başlayan asker intiharlarının tamamına yakınının, Bosna ve Afganistan’da görev yapmış askerlerden oluşması dikkati çekiyor.

Kanada ordusunda bir intihar daha

19 Mart 2014 Çarşamba  10:06

Kanada’da bir süredir yaşanan ordu mensuplarının intiharlarına dün bir yenisi daha eklendi.

AA
Afganistan’daki son askerin evine döndüğü gün, daha önce Afganistan’da da bulunmuş olan 44 yaşındaki onbaşı Alain Lacasse, yaşamına son verdi. Yerel polis, Quebec eyaletine bağlı Valcartier kentinde yaşayan onbaşı Lacasse’nin ölümünü intihar olarak açıkladı. 22. Kraliyet Alayı 3.Tabur askerlerinden Lacasse’nin, Kıbrıs, Almanya, İsrail, iki kez Bosna ve son olarak da Afganistan’da görev yaptığı bildirildi.Alain Lacasse’nin, 22. Kraliyet Alayı 3. Tabur’dan intihar eden üçüncü asker olduğu belirtildi. Kanada’da geçen yıl başlayan asker intiharlarının tamamına yakınının, Bosna ve Afganistan’da görev yapmış askerlerden oluşması dikkati çekiyor.

**

Kanada’da bir asker daha intihar etti!

Komutan Lelievre’nin diğer intihar eden 3 asker gibi Afganistan’da görev yaptığı belirtildi

04 Aralık 2013 Çarşamba, 23:22:03Güncelleme: 23:22:25
Sonra Oku

Kanada Ordusu’nda geçen hafta içinde 3 askerin yaşamlarına son vermesinin şoku devam ederken, bir intihar haberi daha geldi.

Kanada Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Quebec eyaletindeki Valcartier Askeri Üssü’nde görevli Kıdemli Onbaşı Sylvain Lelievre, henüz bilinmeyen bir nedenle yaşamına son verdi. Onbaşı Lelievre’nin de geçen hafta intihar eden diğer 3 asker gibi Afganistan‘ın Kandahar bölgesinde NATO çatısı altındaki Kanada birliğinde görev yaptığı bildirildi.

Kanada Savunma Bakanlığı Sözcüsü Albay Denny Brown, askeri polisin olayla ilgili soruşturma başlattığını açıkladı. Sözcü, 46 yaşındaki Lelievre’nin 2001-2004 yılları arasında Bosna’daki NATO misyonunda da yeraldığını kaydetti.

Kanada‘da geçen hafta başında Kıdemli Onbaşı William Elliot, Manitoba’da evinde, Kıdemli Bomba Uzmanı Travis Halmrast, Alberta’da cezası nedeniyle tutulduğu askeri hapishanede ve son olarak da Astsubay Michael McNeil, Petawawa Askeri Üssü’nde ölü bulunmuştu.

Kanada Savunma Bakanı Rob Nicholson, intiharlarla ilgili geniş kapsamlı bir soruşturma başlatıldığını açıklamıştı.

AA

haberturk.com

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org