Kartal Kanadını Açtığında – Ömer Uçar (Kitap)

Cihan Harbi vardır. Kahramanımız milyonlarca Osmanlı askeri gibi cepheden cepheye gezer. Önce Çanakkale, ardından Kafkas ve en son Filistin cepheleri… Savaşın gerçek yüzünü bir Anadolu köylüsünün gözünden anlatan güçlü ve etkileyici bir roman.

Mavrato köyünün hayalperest çocuğu Süleyman’ın en çok istediği şey küçüklüğünden beri sevdiği Melek’le evlenmektir. Geç olur, güç olur ve sonunda muradına erer. Süleyman gündüz tarlasında çalışacak, geceleri Melek’i sevecek ve kocaman bir aile kuracaktır.

Hiç hesapta yokken askerlik kapıyı çalar. Meşrutiyet’in ilanıyla birlikte köylünün alıştığı, bildiği düzen değişmektedir. “Üç yıl geçer” deyip askere gider ve Balkan Harbi’nin tam göbeğine düşer. Neye uğradığını şaşıran Süleyman, mucize kabilinden hayatta kalır ama sırada Cihan Harbi vardır.

Kahramanımız milyonlarca Osmanlı askeri gibi cepheden cepheye gezer. Önce Çanakkale, ardından Kafkas ve en son Filistin cepheleri… Düşman süngüsü, kurşunu, bombası ve açlıkla, hastalıklarla cebelleşen Süleyman için gerçek, elindeki mavzerden bellidir. Rüyalar ise başka söyler: Kâh göklerin yücesindeki kartal olur, kâh yerin dibindeki yılan!

Kartal Kanadını Açtığında yoğun araştırmaya dayalı, destansı bir roman… Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemini ve savaşın gerçek yüzünü bir Anadolu köylüsünün gözünden anlatan güçlü ve etkileyici bir roman.

Yazar Hakkında:
Ömer Uçar, 1962 Pınarhisar doğumlu, aslen Pütürgeli, sonradan İstanbullu. Karabük Cumhuriyet İlkokulu, İstanbul Oruçgazi Ortaokulu, Pertevniyal Lisesi ve Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu. Çocukluğundan itibaren çip lehimi, kapı kolu dökümü ile başlayıp, ofisboyluk, muhasebecilik, tahsildarlık, düzeltmenlik, barmenlik, gazetecilik ve başka birçok işe girip çıktı ve turist rehberliğinde karar kıldı. Emekli. İngilizce ve Japonca biliyor.
1994’te kurulan ve kapatılan Savaş Karşıtları Derneği kurucu üyesiydi ve ardından yayın hayatına başlayan Savaşa Karşı Barış Dergisi yayın kurulu üyeliğinin yanısıra ilk dönem sahibi ve sorumlu yazıişleri müdürü olarak görev yaptı.

Satın almak için tıklayın

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org