Katar savaşmaları için Somalilileri askere alıyor

Tamamı erkek olan bu gençler, askerlik eğitiminden geçen her gence Katar’ın $6000 ödeyeceğini söyledi. Garowe’daki oteller Somaliland ve diğer Somali bölgelerinden gelen gençlerle dolu durumda.

Garowe Puntland – Garowe Online’ın yaptığı araştırma sonucu edindiği bilgilere göre; Katar savunma gücünü arttırmak amacıyla Somali’den asker alıyor.

Raporda beş yüksek rütbeli askerin başkanlık sarayı Villa Somalia’da Somali’nin yarı-özerk bölgelerinde uygulanacak bir askere alma programı üzerinde çalıştıklarından bahsediliyor.

Garowe Online muhabiri, Somali’nin özerk bölgelerinden biri olan Puntland’ın başkenti Garowe’da pasaport ofisini ziyaret etti ve orada Katar’a gidebilmek için Somali pasaportu almak üzere sıraya girmiş olan gençlerle röportajlar yaptı.

Gençlerden birisi isminin gizli kalması şartıyla Garowe Online’a açıklamada bulundu: “Somali pasaportu almak için buradayız, 20 günlük vize alma sürecinden sonra Katar’a gidip askeri eğitime tabi tutularak orduya katılacağız.”

Tamamı erkek olan bu gençler, askerlik eğitiminden geçen her gence Katar’ın $6000 ödeyeceğini söyledi. Garowe’daki oteller Somaliland ve diğer Somali bölgelerinden gelen gençlerle dolu durumda. Bu gençlerin hepsi pasaport alabilmek için şehre geldiler.

Kaynaklardan edinilen bilgilere göre; Mogadishu’da Somali Federal Devleti’nin bakanlıklarında çalışmakta olan en az 10 kişi, asker olmak üzere ilk parti olarak Katar’a gönderildi.

Garow Online’ın anladığına göre; Katar’a askeri öğrencilerin gönderilmesinin ardında üst Villa Somalia’daki üst düzey yetkililer var ve Katar için savaşmak üzere paralı askerler yetiştirilmesi amaçlanıyor.

Katarlı ajanlar tarafından ‘cezbedilerek’ Katar’a gitmek için pasaport almaya çalışan işsiz gençlerle ilgili planlardan Somali Federal Hükumetinin ve Federal üye devletlerin haberleri olup olmadığı netlik kazanmış değil.

5 Haziran 2017 günü, Suudi Arabistan birkaç Arap müttefikiyle birlikte Katar’la olan bütün diplomatik ilişkilerini kesti. Bu gelişmeler Orta Doğu’da ve Somali dahil birçok yerde şok etkisi yarattı.

Doha, ordusunu genişletme planları yapıyor ve gözünü düşük ücretler karşılığında asker yapabileceği Somali gibi yoksul ülkelerdeki işsiz gençler üzerine çevirmiş durumda.

Geçtiğimiz hafta Türkiye Körfez Arap Ülkeleri ile ayrı düştü ve Somali’nin başkenti Mogadishu’da en büyük deniz aşırı askeri üssünü kurarak Katar’a destek verdi. Ankara’nın Afrika Boynuzu’ndaki varlığını arttırmış oldu.

Türkiye’nin Somali’de oldukça büyük bir etkisi var. Türk firmalarından Albayrak Grubu yirmi yıllık bir anlaşma ile Mogadshu Limanı’nı ve Favori LLC de son derece kazançlı olan Aden Adde Uluslararası Havaalanı’nı kontrol ediyor.

Somali Federal Hükumeti Körfez Arap Ülkeleri konusunda tarafsız kaldı. Bu karar Federal üye devletlerde fikir ayrılıkları oluşmasına ve ülkede siyasi krize yol açtı. Bazı üye devletler Suudiler ile birlikte Katar’a karşı hareket ettiler.

Beş bölge devletinin liderleri Çarşamba günü Kismayo’da iki gün süren bir toplantıya başladılar. Ortak bir bildiriyle, kaynak paylaşımı konusunda anlaşma sağlanılana kadar ülkenin askere alma yasaları geçici olarak askıya alındı.

Villa Somalia Kurmay Başkanı ve Devlet Başkanı Yardımcısı Fahad Yasin Doha’da uzun yıllar boyunca Al Jazeera’’nın arap kanalnda çalıştı ve Katar’la “yakın ilişkileri” var.

Yasin, Somali siyasetine atılmadan önce Doğu Afrika’da araştırma projeleri yürüten bir şirketin başında görev yaptı.

Fahad Yasin, Hassan Sheikh liderliğindeki eski hükumetin kurulmasında etkili oldu ve şu an Başkan Mohamed Abdullahi Farmajo’nun liderliğindeki mevcut hükumette görev yapıyor.

Kaynak: Garowe Online

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org