Katılımın yüzde 47,45 olduğu seçimde darbeci general Sisi, yüzde 96,9 oyla cumhurbaşkanı oldu

Müslüman Kardeşler ise Cumhurbaşkanlığı seçimini boykot çağrısı yaptı. Yurttaşlık haklarının kısıtlanmasını protesto eden solcu ve liberal insan hakları savunucuları ile 2011 devriminde Tahrir Meydanı’nın işgal edilmesine önayak olan 6 Nisan gençlik hareketi de sandığa gitmedi.

Sisi darbeden 11 ay sonra resmen Cumhurbaşkanı

Son güncelleme: 3 HAZİRAN 2014
Mısır’da geçen hafta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminin galibi ilan edilen Abdülfettah Sisi halktan, “ülkede istikrarı sağlama” çabasına destek istedi.

Eski Genelkurmay Başkanı Sisi, 2011’deki devrimin şiarları olan “hürriyet” ve “sosyal adalet” kavramlarına vurgu yaptı.

Sisi konuşmasını, oyların yüzde 96,9’unu aldığının resmen ilan edilmesinin ardından yaptı. Solcu aday Hamdin Sabahi’nin oy oranı ise yüzde 3,1’de kaldı.

Böylece, Abdülfettah Sisi, seçimle iş başına gelen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi devirerek Savunma Bakanı olmasından tam 11 ay sonra, bizzat Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturma hakkı elde etti.

İslamcılar, liberaller ve solcular boykot etti

Geçen yılki darbenin ardından, Mursi’nin üyesi olduğu Müslüman Kardeşler hareketi yeniden yasadışı ilan edildi.

Müslüman Kardeşler ise Cumhurbaşkanlığı seçimini boykot çağrısı yaptı.

Yurttaşlık haklarının kısıtlanmasını protesto eden solcu ve liberal insan hakları savunucuları ile 2011 devriminde Tahrir Meydanı’nın işgal edilmesine önayak olan 6 Nisan gençlik hareketi de sandığa gitmedi.

Buna karşın, resmi sonuçların açıklanmasının ardından binlerce Sisi taraftarı Tahrir Meydanı’nda havai fişekler eşliğinde sloganlar attı ve marşlar söyledi.

Sisi, televizyondan yayımlanan konuşmasında, seçmenlerin güvenine layık olmak istediğini belirterek, “İşte ve inşaattaki işbirliğimiz refah ve konfor sağlayacak” dedi.

Suudi Arabistan Kralı Abdullah bir tebrik mektubu yayımlayarak, Mısır’ın “kaos döneminden” çıktığını öne sürdü ve Kahire’de kurulan yeni hükümetin ekonomik krizle mücadelesine destek için bir bağış konferansı toplayacağını ilan etti.

Suudiler ile Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt darbenin ardından kurulan geçici hükümete 12 milyar dolar mali yardım önermişti.

Resmi sonuçlara göre, Cumhurbaşkanlığı seçimine katılım oranı yüzde 47,45’te tıklayın kaldı.

Sisi’nin yüzde 74’lük destek hedefine ulaşılması için oy verme süresi üçüncü güne kadar tıklayın uzatılmıştı.

Yorumcular, Sisi’nin önündeki en zorlu görevlerin, 11 ay içinde yüzlerce güvenlik görevlisini öldüren İslamcı militanların saldırılarını durdurmak ve ekonomik istikarı sağlamak olduğunu belirtiyor.

Ancak, şiddet eylemlerinden uzak durduğunda ısrar eden Müslüman Kardeşler hareketi liderleri tutuklanmaya ve yargılanmaya devam edilirken bu çabaların sonuç vermesinin kolay olmayacağı dile getiriliyor.

bbc.co.uk/turkce

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org