Kışla ve Polis Ölümleri Aileleri Birleştirdi!..

Baran Tursun Vakfı, Kışlada şüpheli Asker ölümleri derneği, Emniyet’te Şüpheli polis ölümleri ve PVSK kapsamında polis mağduru aileler bundan böyle beraber hareket ederek adalet arayışlarını dayanışma içinde sürdüreceklerine dair karar aldılar

KIŞLADA ŞÜPHELİ ASKER ÖLÜMLERİ AİLELERİ VE POLİS MAĞDURU AİLELER BİRLEŞTİ

Türkiye’nin her tarafından İzmir’e gelerek Baran Tursun vakfında toplanan Kışlada Şüpheli Asker Ölümleri Derneği üyeleri ve Baran Tursun vakfı üyeleri bundan böyle beraber hareket ederek adalet arayışlarını dayanışma içinde sürdüreceklerine dair karar aldılar.
Çocukları vatani görevini yaparken öldürülen askerlerin aileleri ve polis mağduru aileler Baran Tursun vakfında ileriye dönük bazı kararlar alarak ortak basın açıklaması yaptılar. Ortak Basın açıklamasını Baran Tursun Vakfı başkanı Mehmet Tursun okudu

ORTAK BASIN AÇIKLAMASI

DEVLET Çocuklarımızın yaşama hakkını ihlal etti. Bununla yetinmeyip yaşama hakkını ihlal ettikleri çocuklarımızın anısına saygısızlık etti. Kimimizin biricik evladı askerde iken öldürüldü, kimimizin evladı görevde iken öldürüldü ve kimimizin evladı da bir doğum günü kutlamasından dönerken öldürüldü.

Oğlumuzu süsleyerek peygamber ocağına gönderdik, babası gibi, atası gibi vatana olan borcunu ödesin diye. Süsleyerek gönderdiğimiz evladımızı devlet KEFEN sararak bize teslim etti. Kefene sarılı çocuklarımızı bize teslim ederlerken TİMSAH GÖZYAŞLARINI döktüklerini, bizimle ağlaştıklarını gördük. Bunların birer yalan olduğunu sonradan öğrendik.

Kimimizin evladını öldürdüler TERÖRİSTLER öldürdü dediler, kimimizin evladını öldürdüler İNTİHAR etti dediler

Gerçekte ise ölen oğlumuzu ne teröristler öldürdü, ne de intihar etti, oğlumuzu devlet öldürdü. Bunu gördük ve bunun böyle olduğunu öğrendik. Oğlumuzun kanına girdiler, akabinde 3 kuruş 5 kuruş tazminat veya maaş verilmesin diye de oğlumuza olmadık iftira attılar ve tertemiz anısını kirlettiler.

ÖTE YANDAN

2007 yılında, Polis Vazife ve Salahiyet Kanununda (PVSK) yapılan değişiklikten sonra polisin; kötü muamele, pervasızca adam öldürme ve şiddet uygulama gücü her gün artarak devam etmektedir.

Vatandaşları korumakla görevli olan polis, sıradan basit gerekçelerle 152 kişinin ölümünden sorumlu tutulması, asla ve kat’a kabul edeceğimiz bir durum değildir. 152 evladımızın öldürme olaylarını tetkik ettiğimizde bunların hiçbir tanesinin öldürülmeyi hak etmediğini, sudan basit gerekçelerle katillere kurban olduklarını görmekteyiz.

BİZ ACILI AİLELER NEDEN BİR ARADAYIZ?

Yaşama hakkının korunmasında devletin sorumluluğunun tartışılır yanı olmaz, devletin sorumluluğunun tartışılır duruma gelmesi ise, uzun yıllar vatandaşın devletle yaşayacağı bir kavga süreci haline getirmiştir. Farklı alanlarda evlatlarını kaybeden biz ailelerin bu gün burada bir araya gelmiş olması bunun bir örneğidir.

Polis ve Kışla uygulamaları kapsamında meydana gelen ölüm olaylarında: Acılı aileler çok ağır ve kendilerince çözemedikleri maddi ve manevi sorunlarla karşı karşıya kalmışlardır.

Dolayısıyla biricik evlatlarını kaybeden biz acılı ailelerin süreç içinde karşılaştıkları vahim sonuçlar, trajedi haline gelmiştir. Polis ve kışla uygulamaları kapsamında meydana gelen ölüm olaylarında: Acılı aileler hakkında olur olmaz davalar açılmıştır, açılan davaların çoğunda “Polis veya Kışla tutanakları” esas alınmıştır.

Evlatlarını kaybeden ailelerin aile birliği sarsılmakta, anne ve baba boşanmayı, ayrılmayı kendilerince bunalımdan ve travmadan çıkış olarak algılamaktadır. Davalının devlet olduğu bu neviden davalarını sağlıklı bir şekilde takip edememişler, çoğu zaman işlerini de kaybetmişlerdir. Dolayısıyla davalarından feragat bile eden olmuştur.

Tüm bu vahim ve yaşanılan trajedileri yan yana koyduğumuzda çocuklarımızın katillerinden, ihmali bulunanlardan hesap sormak için biricik evlatlarımıza dair acılarımızı birleştirip berber hareket etmek, adalet arayışımızı hep beraber ve dayanışarak yapmak için bizler; Baran Tursun Vakfı, Kışlada şüpheli Asker ölümleri derneği, Emniyet’te Şüpheli polis ölümleri ve PVSK kapsamında polis mağduru aileler bu gün burada bulunuyoruz.

BARAN TURSUN VAKFI – KIŞLADA ŞÜPHELİ ASKER ÖLÜMLERİ DERNEĞİ – POLİS MAĞDURU AİLELER

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org