Kışlada öldürülen Ermeni asker Sevag Balıkçı davasında ilerleme kaydedilemiyor

Temmuz ayında yapılan duruşmada, mahkemeye ulaşması beklenen evrakların gelmediği gerekçesiyle dava ertelenirken, yapılan son duruşmada da mahkemenin yazdığı yazılara cevaben beklenen verilerin mahkemeye ulaşmadığı açıklandı.

Sevag Balıkçı davasında ilerleme kaydedilemiyor

24 Nisan 2011’de kışlada yaşamını yitiren Sevag Balıkçı’nın öldürülmesine ilişkin davada, üç ayı aşkın bir süredir ilerleme kaydedilemiyor

29 Eylül 2015 Salı 11:49
Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
Batman’ın Kozluk İlçesi’ndeki jandarma karakolunda zorunlu askerlik yaptığı sırada, er Kıvanç Ağaoğlu tarafından öldürülen Ermeni er Sevag Balıkçı’nın davasında, ilerleme kaydedilemiyor. Temmuz ayında yapılan duruşmada, mahkemeye ulaşması beklenen evrakların gelmediği gerekçesiyle dava ertelenirken, yapılan son duruşmada da mahkemenin yazdığı yazılara cevaben beklenen verilerin mahkemeye ulaşmadığı açıklandı.

1915 Ermeni Soykırımı’nda hayatını kaybedenleri anma günü olarak kabul edilen 24 Nisan’da öldürülen Sevag Balıkçı’nın katil zanlısı Kıvanç Ağaoğlu’nun, “bilinçli taksirle adam öldürmek” suçundan hapis cezasıyla yargılanması talep edilirken, Ağaoğlu, davadaki savunmasında olayın “kaza sonucu” meydana geldiğini öne sürmüş ve ilk duruşmada serbest bırakılmıştı.

Diyarbakır Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda yer alan askeri mahkemede dün görülen duruşmaya, “silahında tedbirsizlik, dikkatsizlikle bir kişinin ölümüne sebebiyet vermek” suçundan yargılanan sanık er Kıvanç Ağaoğlu ile avukatı İbrahim Gök katılmadı. Duruşmaya, sanık avukatı İbrahim Gök’ün yetki yazısı ile yetkilendirdiği avukat Cem Sadri Sönmez ve Balıkçı ailesi avukatı Erkan Şenses katıldı.

Duruşmada, mahkeme heyetindeki değişiklik nedeniyle eski duruşma tutanakları okundu.

Duruşmada, davaya konu olan ve Sevag Balıkçı’nın öldürülmesine ilişkin olay yerinde yapılan keşif işleminin mevcut olduğu kamera görüntülerinin tutanak haline getirilmesi hususunda, Jandarma Başçavuş Oktay Özdemir’in bilirkişi olarak beyanının tespiti için Rize Asliye Ceza Mahkemesi’ne yazı yazıldığı, ancak gereğinin yerine getirilmediği ve yazıya henüz cevap gelmediği açıklandı.

Balıkçı ailesi avukatı Erkan Şenses, davaya ilişkin eksikliklerin giderilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, Oktay Özdemir’in bilirkişi olarak beyanının tespiti için Rize Asliye Ceza Mahkemesi’ne yazılan yazının akıbetinin sorulmasına karar vererek, duruşmayı 22 Aralık 2015 tarihine erteledi.

http://www.demokrathaber.net/guncel/sevag-balikci-davasinda-ilerleme-kaydedilemiyor-h55065.html

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org