Kolombiya, FARC’a Ait Kamplara Yapılan Hava Bombardımanlarını Durdurdu

Yeni turu 17 Mart’ta başlayacak müzakerelerin bundan sonra şiddet kurbanlarının tazmini, silahların teslimi ve isyancıların sivil hayata yeniden entegrasyonunun ele alınması bekleniyor.

Kolombiya’da Barış Görüşmeleri

11 Mart 2015 Çarşamba 10:04
Kolombiya hükümeti, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’ne (FARC) ait kamplara yönelik hava saldırılarını geçici olarak durdurma kararı aldı.

Kolombiya hükümeti, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’ne ( geçici olarak durdurFARC) ait kamplara yönelik hava saldırılarınıma kararı aldı.

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, halka sesleniş konuşmasında, FARC ile 2012’de Havana’da başlayan görüşmeler ve örgütün 20 Aralık’ta ilan ettiği süresiz ateşkes çerçevesinde ülkedeki en büyük isyancı örgüt olan FARC’a ait kamplara yapılan hava bombardımanlarını geçici olarak durdurma kararı aldığını söyledi.

Devlet Başkanı Santos, bombardımanın bir ay süreyle durdurulacağını, FARC ateşkesi devam ettirirse sürenin uzatılabileceğini belirtti. Santos, barış sürecine katılmadıkça ülkedeki diğer isyancı grup olan Ulusal Özgürlük Örgütü’ne (NLA) yönelik hava saldırılarının devam edeceğini dile getirdi.

Kolombiya hükümeti ile FARC, Kasım 2012’de Havana’da başlayan barış görüşmelerinde son olarak ülkedeki kara mayınlarını temizleme konusunda anlaşmıştı. Görüşmelerin önceki turlarında da toprak reformu, isyancıların siyasete katılımı ve uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele konusunda kısmi anlaşmaya varılmıştı. Yeni turu 17 Mart’ta başlayacak müzakerelerin bundan sonra şiddet kurbanlarının tazmini, silahların teslimi ve isyancıların sivil hayata yeniden entegrasyonunun ele alınması bekleniyor.

http://www.haberler.com/kolombiya-da-baris-gorusmeleri-7059981-haberi/

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org