Kolombiya’da 13 yaşında yerli bir kız çocuğuna askerler tecavüz etti

Olayın basına yansımasının ardından, on binlerce kişi kadın ve yerlilere yönelik saldırıları lanetlerken, geçmişte yaşanan benzer saldırılar da hatırlatılmaya başlandı.

Yerli bir kız çocuğuna askerler tecavüz etti

Pazar, Haziran 28, 2020
Kolombiya’da 13 yaşında yerli bir kız çocuğuna askerlerin tecavüz etmesi, yerlilerin ve kadınların maruz kaldığı şiddeti yeniden gündeme getirdi. Aktivistler yaşananların ilk olmadığını, sorunun yapısal olduğunu söylüyor

Kolombiya’da 13 yaşında yerli bir kız çocuğuna askerler tecavüz etti. Yaşanan olay ülkede büyük tepkiye neden oldu. Olay, 7 askerin itiraflarının ardından gün yüzüne çıktı.

Emberá kabilesinden olan 13 yaşındaki kız çocuğu önce kaybolduğu, ardından okul yakınında bulunduğu belirtildi. The Guardian’da yer alan habere göre, olayın duyulmasının ardından yerli kadınlara yönelik şiddet ve taciz olayları bir kez daha gündem oldu.

Kolombiya’da bulunan ve yerlilerin hakları için mücadele eden insan hakları örgütleri tecavüz olayının ilk ya da istisna olmadığını, sorunun yapısal olduğunu söylediler.

Olayın basına yansımasının ardından, on binlerce kişi kadın ve yerlilere yönelik saldırıları lanetlerken, geçmişte yaşanan benzer saldırılar da hatırlatılmaya başlandı.

2016 yılında Yuliana Samboní isimli 7 yaşındaki yerli bir kız çocuğu zengin bir mimar olan Rafael Uribe Noguera tarafından tecavüze maruz kaldı, daha sonra da katledildi. Olay, ülkede erkek şiddeti ve saldırganlığına olan öfkeyi alevlendirmişti.

Askerlerin tecavüzüne ilişkin açıklama yapan yetkililer ise, askerlerin tecavüzü itiraf ettiklerini ve 16 ila 30 yıl arasında ceza alacaklarını ifade ettiler.

Kolombiya’nın ilk kadın başkan yardımcısı olan ve hala görevde bulunan Marta Lucía Ramírez de yaptığı açıklama ile kız çocuğuna ve aileye dayanışma mesajı gönderdi. Ramírez ayrıca tecavüzcülerin hızlıca cezalandırılmalarını istedi.

‘Ordu içerisindeki sistematik zalimlik’

Kolombiya, 115 faklı gruba mensup yaklaşık 2 milyon yerliye ev sahipliği yapıyor. The Guardian’a konuşan ve başkent Bogota’da yaşayan bir aktivist olan Mafe Carrascal, bu korkunç olayın ordu içerisindeki sistematik zalimliği ortaya çıkardığını söyleyerek, “Askerlerin eğitimleri ve doktirinleri değişmezse, bu tür olaylara tanık olmaya devam edeceğiz” dedi.

Dünyada kadınlara yönelik şiddetin en yoğun yaşandığı ülkelerden biri olan Kolombiya’da koronavirüs salgınıyla birlikte uygulanan karantina uygulaması durumu daha da kötüleştirmişti. Sene başından beri 110 kadın cinayetinin kaydedildiği Kolombiya’da bu cinayetlerin 50’si salgın sürecinde gerçekleşti.

Kaynak: Yeni Yaşam

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org