UNICEF: Kolombiya’daki iç savaşta 45 bin çocuk katledildi

FARC’ın 2015 yılında başlattığı tek taraflı ateşkes ve barış görüşmeleri, yerinden ettirilmiş, mayın patlamasında ölen ve yaralanan çocuk sayısında azalmaya neden oldu. Ancak barış görüşmelerindeki çabaya rağmen, 2013 ve 2015 yılları arasında her ay 6 binden fazla çocuk evlerinden ayrılmak zorunda kaldı.

Kolombiya’da 45 bin çocuk savaşta katledildi

2016-03-24
JINHA
HABER MERKEZİ – UNICEF tarafından hazırlanan raporda, çocukların ihtiyaç duyduğu desteklerin verilmemesi halinde Kolombiya’da barış umudunun da fazla olmadığı belirtilerek, 230 binden fazla Kolombiyalı çocuğun risk altında olduğu, savaş süresince çocukların cinsel istismara maruz kaldığı bilgisi verildi.

News.trust.org’un haberine göre, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Kolombiya’da savaş nedeniyle çocukların durumuna ilişkin rapor açıkladı. FARC ve Kolombiya hükümeti arasında 2012 yılında başlayan barış görüşmeleri sürerken, raporda, barış hemen yarın imzalansa dahi Kolombiyalı çocuklar için gerekli ortam oluşmadıkça uzun vadeli barış umutlarının oluşmayacağı belirtildi.
Kolombiyalı çocukların silah altına alma, mayınları temizleme ve cinsel sömürü gibi birçok şiddete maruz kalma riski altında olmaya devam edecekleri belirtilen raporda, çocukların ihtiyaç duydukları psikolojik ve maddi desteğin yeteri kadar verilmesi gerektiği vurgulandı.

6 bin çocuk evinden ayrılmak zorunda kaldı

Rapora gör FARC’ın 2015 yılında başlattığı tek taraflı ateşkes ve barış görüşmeleri, yerinden ettirilmiş, mayın patlamasında ölen ve yaralanan çocuk sayısında azalmaya neden oldu. Ancak barış görüşmelerindeki çabaya rağmen, 2013 ve 2015 yılları arasında her ay 6 binden fazla çocuk evlerinden ayrılmak zorunda kaldı. Kolombiya nüfusunun yani 7,8 milyon nüfusunun üçte biri ise kayıtlı savaş kurbanı. Hükümetin verdiği sayılara göre ise 1985 yılından beri 45 bin çocuk bu savaşta katledildi ve 8 bini de kayboldu.

Çocuklar cinsel istismara maruz kaldı

Hükümet ve insan hakları kurumlarının verilerinin kullanıldığı raporda, 2 bin çocuğun FARC’ta olduğu, çocukların savaşmak için eğitildiği, bu çocukların el bombası kullandıkları ve ev yapımı mayın yerleştirdikleri belirtildi. Yine raporda kız çocuklarına ise tecavüz edildiği, zorla kürtaj ettirildiği kaydedildi.
UNICEF’e gore, 3 yıl önce barış görüşmeleri başladığından beri, çoğu kız çocuğu olan en az 180 çocuk savaşan fraksiyonlar tarafından cinsel şiddete maruz kaldı.

(gd/gc)
http://www.bestanuce8.xyz/255195/kolombiya-da-45-bin-cocuk-savasta-katledildi&dil=tr

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org