KONFERANS: Savaşa Toplumsal Cinsiyet Perspektifinden Bakacaklar(25 Nisan, 09.30, Karaköy)

Üç gün sürecek olan konferansta savaş ve soykırım, post-hafıza, adalet ve barış süreçleri, direniş, göç, melankoli, milliyetçilik, militarizm ve ordu gibi konular toplumsal cinsiyet perspektifinden tartışılacak.

“Savaş ve Siyasal Şiddette Hafıza ve Toplumsal Cinsiyet Genç Araştırmacılar Konferansı” savaş ve siyasal şiddette toplumsal cinsiyet ve hafıza konularının tartışılacağı bir zemin oluşturmayı amaçlıyor.

İstanbul – BİA Haber Merkezi 24 Nisan 2014, Perşembe 13:11
Sabancı Üniversitesi’nden yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin düzenlediği “Savaş ve Siyasal Şiddette Hafıza ve Toplumsal Cinsiyet Genç Araştırmacılar Konferansı” 25-27 Nisan tarihleri arasında Karaköy Minevra Han’da gerçekleşecek.

Üç gün sürecek konferansta Türkiye ve dünyadan öğrenciler, bağımsız araştırmacılar ve aktivistler bir araya gelecek.

Konferansın açılış konuşmasını İstanbul Politikalar Merkezi Direktörü Fuat Keyman yapacak. Açılış panelinde, Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Ayşe Gül Altınay ve Central European University Öğretim Üyesi Andrea Petö’nün sunumuyla University of Massachusetts Amherst’den Arlene Avakian “ Soykırım HikAyeleri ve Suskunluklar: Travma Aktarımı, Direniş ve Hayatta Kalma Konularına Feminist Bir Bakış” adlı konuşmasını gerçekleştirecek.

Üç gün sürecek olan konferansta savaş ve soykırım, post-hafıza, adalet ve barış süreçleri, direniş, göç, melankoli, milliyetçilik, militarizm ve ordu gibi konular toplumsal cinsiyet perspektifinden tartışılacak.

Konferansın kapanış paneline ise İsrail’den yazar, araştırmacı ve aktivist Rela Mazali, Türkiye’den insan hakları savunucusu ve avukat Eren Keskin ve Vicdani Ret Derneği Eşbaşkanı Merve Arkun katılacak.

Destekleyen kurumlar:

Sabancı Üniversitesi Bahar 2013 döneminde Savaş, Hafıza ve Toplumsal Cinsiyet dersini alan bir grup yüksek lisans ve doktora öğrencisi tarafından düzenlenen konferans İstanbul Politikalar Merkezi, Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Forumu, Friedrich Ebert Stiftung ve Central European University tarafından destekleniyor.

İngilizce ve Türkçe olarak iki dilde gerçekleşecek konferansta, eş zamanlı çeviri olanağı da katılımcı ve dinleyicilere sağlanacak.

Konferansın ayrıntılı programı için tıklayın.

bianet.org

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org