Kürt askerin cenazesi, ”intihar etti” denilerek ailesine yollandı

Oğlunun ölümünden askeri yetkilileri sorumlu tutan Baba İhsan Işık, geçen Pazar günü eşi ile birlikte oğlunu görmeye gittiğini, oğlunun komutanın üzerlerinde baskı kurduğunu söylediğini aktardı.

Bir Kürt askerin daha şüpheli ölümü

2014-10-31 08:35:04
VAN (DİHA) – Şırnak’ın Uludere ilçesindeki Gülyazı (Bejê) Karakolu’nda askerlik yapan Vanlı Ferhat Işık, ”intihar etti” denilerek cenazesi ailesine yollandı. İntihara inanmayan aile, çocuklarının daha önce tartıştığı komutanı tarafından infaz edildiğini dile getirdi.

Şırnak’ın Uludere (Qilaban) ilçesine bağlı Gülyazı (Bejê) Karakolu’nda askerlik yapan Ferhat Işık’ın, 29 Ekim’de nöbet tuttuğu esnada intihar ettiği iddia edildi. Diyarbakır’da yapılan otopsinin ardından cenaze ailesine teslim edilmek üzere Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirildi. Olayın duyulması üzerine HDP Van Milletvekili Özdal Üçer, DBP yöneticileri ve yüzlerce kişi Işık’ın cenazesini karşılamak üzere hastanenin önünde toplandı. Askeri yetkililerin aileye verdiği bilgide, çocuklarının nöbet esnasında tuvalette göğsüne sıktığı tek kurşunla intihar ettiği iddia edildi. Ancak cenazeyi gören aile, çocuklarının yüzünde darp izi olduğuna ve dişlerinin de darptan dolayı kırıldığına dikkat çekti. Işık’ın cenazesini önce Uludere savcılığı ardından Diyarbakır Askeri Hastanesi’nde otopsi yapılmasına rağmen otopsi sonucu aileye verilmezken Işık’ın ölüm nedeni ise aileye, “Ateşli silah ile intihar ederek ölme” olarak bildirildi.

‘Bölük komutanının tehditlerine maruz kaldı’

Oğlunun ölümünden askeri yetkilileri sorumlu tutan Baba İhsan Işık, geçen Pazar günü eşi ile birlikte oğlunu görmeye gittiğini, oğlunun komutanın üzerlerinde baskı kurduğunu söylediğini aktardı. Komutanlarının oğluna ceza olarak üs bölgesinde nöbet yazdığını, ancak oğlunun bunu kabul etmediği için askerlerle tartıştığını belirten Baba Işık, eve döndükten birkaç gün sonra oğlunu aradığını belirterek, oğlunun, “Bölük komutanı beni üs bölgeye yollamak istiyor, ama ben kabul etmeyince ‘Eğer sen benim dediğimi yapmazsan ben sana en kötü işleri yaptıracağım ve seni süründüreceğim’ diye tehdit etti” dediğini aktardı.

Baba Işık, oğlu ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından Karakol Komutanlığı’nı aradığını, ancak olumlu bir cevap alamadığını söyledi. Işık, oğlunun intihar ettiğine inanmadığını oğlunun ölümünün tek sorumlusunun bölük komutanı olduğuna işaret etti.

Işık’ın cenazesi saat 12.00’da Hacibekir (Xacort) Mahallesi Fatih Camisi’ndeki dini vecibelerin yerine getirilmesinin ardından toprağa verilecek.

bestanuce1.com

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org