Kürt ve Alman savaş karşıtları, silah üreticisi Rheinmetall’i protesto ettiler

Almanya’da ‘Faşizmden Kurtuluş Günü’ olan 8 Mayıs’ta Berlin’deki Maritim Hotel’de hisedarlarla toplantı yapan silah şirketi, savaş karşıtı onlarca kişi tarafından protesto edildi.

Rheinmetall’e ‘dur’ dedilerl

09/05/2018
Almanya’nın en büyük silah şirketi Rheinmetall’in yönetim kurulu toplantısı protestolarla karşılandı. Almanya’da ‘Faşizmden Kurtuluş Günü’ olan 8 Mayıs’ta Berlin’deki Maritim Hotel’de hisedarlarla toplantı yapan silah şirketi, savaş karşıtı onlarca kişi tarafından protesto edildi.

FEHMİ KATAR
BERLİN
Özelikle Türk devletinin Efrîn’i işgal hareketi sırasında Türk devletine sattığı panzer ve silahlarla Almanya’da gündemleşen silah şirketi Rheinmetall’in Berlin’deki yönetim kurulu toplantısı farklı savaş karşıtları tarafından protesto edildi. 7 Mayıs’ta Berlin Demokratik Kürt Toplum Merkezi (DKTM) ve Alman savaş karşıtlarının ortaklaşa düzenlediği ‘Alman panzerleri Kürdistan’dan defol’ şiarı ile yapılan eylemde, ellerinde YPG/YPJ bayrakları ve renklerini taşıyan yüzlerce kişi Oranienburger Tor meydanında bir araya gelerek, toplantının yapıldığı Maritim Hotel’e doğru yürüdü. ‘Rheinmetall öldürüyor, Almanya onunla beraber katlediyor’, ‘Rheinmetall Rojava’dan defol’, ‘Rheinmetall’i silahsızlandırın’ gibi pankartın öne çıktığı eylemde yapılan konuşmalarda da silah şirketinin Türkiye’ye sattığı ve Rojava’ya karşı kullanılan panzerlerine vurgu yapıldı.

Türkiye’nin saldırısını durdurun
Silah firması Rheinmetall’in yönetim kurulu toplantısının yapıldığı 8 Mayıs’ta ise ‘Aktion Aufschrei’ ve ‘Legt den Leo an die Kette’ inisiyatiflerinin çağrısı ile toplantının yapıldığı Maritim Hotel’in önünde bir araya gelen yüzlerce kişi silah firmasını protesto etti. Die Linke Eşbaşkanları Katja Kipping ve Bernd Riexinger ile milletvekillerinin de ‘Türkiye’nin Suriye’deki saldırısını durdurun, silah satışını yasaklayın’ pankartı ile katıldığı eylemde, Rheinmetall şirketinin özellikle Rojava’ya saldıran Türk devletine sattığı silahlara dikkat çekildi.

‘Toplantı tarihi tesadüf değil’
Savaş karşıtları Rheinmetall firması yöneticilerinin ‘Nazi Faşizminden Kurtuluş Günü’ olan 8 Mayıs’ı yönetim kurulu toplantısı için bilinçli olarak seçtiğini ifade ederek, silah tacirlerinin böylece faşizmlerinin yenilmediği mesajı verdiklerini belirtti.

Otel kan rengine boyandı
Sabah 09.00’da polisin yoğun güvenlik önlemlerinin aldığı Maritim Hoteli’nin önünde bir araya gelen göstericilerden bazıları polis barikatını aşıp otelin kapışına kadar ulaşıp, otele kanı temsilen kırmızı boyalar attı. Barikatı aşan savaş karşıtları polislerce göz altına alındı. Savaş karşıtı bir grupta toplantının yapıldığı Martima Hotel’in karşısındaki Gedenkstätte Deutscher Widerstand (Alman Direniş Anıtı) binasına çıkarak pencereden ‘Rheinmetall ve Alman hükümetini, binlerce insanın katili olmaktan dava ediyoruz’ pankartı asıldı. Pankart daha sonra polislerce indirildi.

Silah şirketinin önü bloke edildi

Ayni gün sabah saat 05.00 civarında ise savaş karşıtı SIGMAR grubu üyesi kişiler Rheinmetall şirketinin silah ve silah parçaları üreten Unterlüss’deki fabrikasına giden tek yolu bloke etti. Fabrika’ya giden tek yol üzerinde 5 metre yüksekliğinde bir barikat kurup üzerine çikan eylemciler ‘Rheinmetall’i bloke edin, Efrîn ile dayanışın’ pankartı astı.

Kaynak: Özgür Politika

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org