Londra Silah Fuarı’nda silah ticareti ve Türkiye protesto edildi

Dünyanın en büyük silah ticareti fuarının olduğu Excel Fuar Merkezi’nde, Londra’da yaşayan bir grup Kürt ile onlara destek olanlar, Türkiye başta olmak üzere, devletlerin silah ticaretini protesto etti.

Londra’da Türkiye’nin de yer aldığı ‘silah fuarı’ protesto edildi

Protestoda, Türkiye’nin Kürtlere yönelik şiddet politikasına vurgu yapıldı

16 Eylül 2015 Çarşamba 21:18
Esra Türk / Telgraf Gazetesi
Dünyanın en büyük silah ticareti fuarının olduğu Excel Fuar Merkezi’nde, Londra’da yaşayan bir grup Kürt ile onlara destek olanlar, Türkiye başta olmak üzere, devletlerin silah ticaretini protesto etti.

İlk olarak Excel Centre’in karşısında bulunan bölgede eylem yapan grup, kanlı kefenlerle yere yatıp silah ticaretinin ölümlere yol açtığına vurgu yaptı.

Corporate Watch ve Campaign Against the Arms Trade’in de destek verdiği eylemde, Birleşik Krallık’ın Türkiye’ye silah satışını durdurması gerektiği çağrısı yapıldı ve Avrupa’da yaşanan mülteci akınından silah ticaretinin sorumlu olduğu dile getirildi.

Salı, 15 Eylül’de gerçekleşen eylemde, katılımcılar, daha sonra Excel Centre’ın önünde eyleme devam etmek istedi, fakat, polis grubu girişe yaklaştırmadı. Fuar merkezinin girişinde yoğun bir polis varlığı gözlemlendi. Eylemciler burada, “Britanya, Türkiye’ye silah satışını durdur”, “Kürdistan’da soykırımı durdurun” ve fuara katılanlara hitaben “Kendinizden utanın” sloganları attılar.

“DEVLETLERİN SÖZLEŞMELERİNE KARŞI DAYANIŞALIM”

Ciwanan Azad ve Kürt Halk Meclisi tarafından düzenlenen eylemde, dünyada devam eden savaş ortamlarına dikkat çekildi ve şunlar söylendi:

“Bu yıl dünyanın en büyük silah ticaretinin yapılacağı fuarlarından birisine şahit olacağız. Dünyanın dört bir yanında katliamlar gerçekleştiren ve mağdur insanları kendi çıkarları için öldüren katil devletlerin yer alacağı ve silah ticaret sözleşmelerin yapılacağı fuara aynı zamanda T.C devlet temsilcileri de katılacaktır. Silahların, bombaların, tomaların, akreplerin vb aletlerin sergilenmesi adeta insanlığa karşı ve hümanizmi yok etme girişim sergisinden başka bir şey değildir. Başta eli kanlı T.C devleti ve devletler arası gerçekleşecek sözleşmelere karşı dayanışma ruhunu yükseltmeliyiz.”

AF ÖRGÜTÜ: İŞKENCE ÜRÜNLERİ DE SATILIYOR

Britanya şirketleri Land Rover, Boeing ve Lockheed Martin yanı sıra Türkiye silah şirketleri Turkish Aerospace Industries de fuarda yer alıyorlar.

Britanya silah ihracatı yılda 7 milyar sterlin değerinde ve 350 bin kişiyi çalıştırıyor.

Türkiye’nin yanı sıra, fuara katılan ülkeler arasında insan hakları ihlallerinin yüksek olduğu Cezayir, Angola, Irak, Katar ve Pakistan bulunuyor.

Fuarda, silahtan, tankere ve insansız hava araçlarına kadar her türlü savaş ve savunma malzemesi sergilenip satılıyor.

Uluslararası Af Örgütü, Amnesty International, fuarda yasa dışı olan ve işkencede kullanılan ürünlerin de satıldığını belirtti. Af Örgütü yanı sıra Banksy de fuarı, protesto etmek amaçlı, kamuyla çalışmalar paylaştılar.

CORPORATE WATCH, TÜRKİYE’NİN KÜRTLERE KARŞI POLİTİKASINI HATIRLATTI

Eylemciler, Türkiye devletinin Savunma ve Hava-sahası Sanayi İhracat Birliği’nin fuarda ‘Uluslararası Partner’ olmasına dikkat çekerek, Türkiye’nin Kürtlere karşı şiddet politikasına vurgu yaptı. Corporate Watch konuya ilişkin yaptığı açıklamada Türkiye devletinin amacının silah ticaretinde öncü olmak olduğunu aktardı: “Türk şirketleri şu anda yeni insansız hava araçları ve tüfek üretiyorlar ve Türk ordusu için Altay savaş tankını tasarlıyorlar. Türkiye aynı zamanda kendi TFX savaş uçağını geliştiriyor. Bunun ilk örneği, Cumhuriyetin yüzüncü yılına denkleşecek, 2023’te hazır olması bekleniyor.”

Corporate Watch aynı açıklamada Türkiye’nin Kürtlere karşı şiddet politikasının devam ettiği son günlerde Türkiye’ye karşı silah satışına karşı kampanya yürütmenin önemine vurgu yapıldı.

FUARA KATILAN ŞİRKETLER

Turkish Aerospace Industries (TAI) and TUSAŞ (TEI); Boeing; BMC; Lockheed Martin; Otokar; Roketsan; 

Aselsan; MKEK; Land Rover; Non-Lethal Technologies; Condor Non-Lethal Technologies; Israel Aerospace Industries; Northrop Grumman; BAE Systems; HAVELSAN

http://www.demokrathaber.net/guncel/londra-da-turkiye-nin-de-yer-aldigi-silah-fuari-protesto-edildi-h54509.html

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org