Londra’daki NATO zirvesi, savaş karşıtlarının yürüyüşüyle protesto edildi

Anarşist ve sosyalist grupların yanı sıra, Ukraynalılar, Filistinliler başta olmak üzere her kesimden savaş karşıtı protestocunun katıldığı yürüyüşe Londra’dan Britanya Alevi Federasyonu (BAF) 30 yöneticisi ile katıldı.

Londra’da NATO protestosu

04.09.2014 17:08
NATO Zirvesi’nin yapıldığı Newport kent merkezindeki tren istasyonunda toplanan 1500’e yakın gösterici, çadırların kurulduğu Barış Kampı’na yürüdü.

Anarşist ve sosyalist grupların yanı sıra, Ukraynalılar, Filistinliler başta olmak üzere her kesimden savaş karşıtı protestocunun katıldığı yürüyüşe Londra’dan Britanya Alevi Federasyonu (BAF) 30 yöneticisi ile katıldı. Britanya Alevi Federasyonu üyeleri 3 gün süre ile NATO ve Recep Tayyip Erdoğan’ın Ortadoğu politikalarını protesto edeceklerini bildirdi.

Alınacak olan yeni kararları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı protesto etmek için Newport’a geldiklerini söyleyen BAF Başkanı İsrafil Erbil, İngiliz polisinin kendilerine iyi davrandığını söyledi. Erbil, “Polis ile beklendiği gibi bir sorun yaşamadık. Bize kibar davrandılar. Hatta yürüyüş Barış Parkı’nda bittikten sonra ‘Siz yorulmayın. Biz sizi otobüslerle geri götürürüz’ teklifinde bulundular” dedi.

BAF’a ait basın açıklaması İngilizce kamp platformunda Ergin Erbil tarafından İngilizce okundu. BAF cumartesi gününe kadar kampta kalacak. BAF, basın bildirisinde, “Kendi ülkesinde ve komşu ülkelerde insanları ırklara ve inançlara bölerek savaşlar başlatan, katil IŞİD ve benzer çetelere silah tedarik ederek mazlumlara kıyan Erdoğan ve diğer emperyalistlerin ayıplarını yüzlerine vurmak için Newport’ta olacağız” denildi.
Faruk ZABCI/NEWPORT, (DHA)

dha.com.tr

**

Anlamlı Protesto: NATO Halkların Katilidir

05.09.2014 00:28:41
NATO zirvesi dolayısıyla İngiltere’nin Welsh kentinde düzenlenen protesto yürüyüşünde NATO’nun halkların katili bir şebeke olduğu belirtildi.

Kent merkezi Celtic Manor Hotel’den başlayan yürüyüşe Sosyalist Parti, Sosyalist İşçi Partisi, “Savaşa Hayır Koalisyonu ve Filistin dostu gruplar katıldı.

Gösteriye katılan İngiltere Ulusal Sağlık Servisi çalışanlarından Dai John, “silahlanmaya o kadar çok para ayrılırken, sağlık hizmetlerine oldukça az para ayrılıyor” diyerek tepkisini gösterdi.

Uluslararası Barış Bürosu kurucusu ve Alman Barış Hareketi sözcüsü Reiner Braun ise NATO’nun bir katliam şebekesi olduğuna dikkat çekerek “NATO halkları koruyan değil, halkları katleden bir yapıdır. NATO savaş çıkartıyor, insanları öldürmek için savaş uçakları, savaşçılar gönderiyor” dedi.

VELFECR

velfecr.com

NATO Zirvesi protestosu olaysız geçti – tr.euronews.com

NATO Zirvesi’nde barış protestosu – bbc – video

NATO Zirvesinde Büyük Protestolar Bekleniyor – sondakika.com

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org