Bulgaristan’da, NATO üssü kurulmasına karşı protesto gösterisi

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da bir gurup gösterici, Pazar günü Cumhurbaşkanlığı sarayı önünde toplanarak hükümetin ülkede NATO üssü kurmasını protesto etti.

Bulgarlar ülkelerinde NATO üssü istemiyor

SOFYA 09.02.2015 17:05:41
Bulgaristan’da, hükümetin, ülkede NATO komuta üssü kurulmasına olanak sağlayan planı protesto edildi.

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da bir gurup gösterici, Pazar günü Cumhurbaşkanlığı sarayı önünde toplanarak hükümetin ülkede NATO üssü kurmasını protesto etti. Ellerinde NATO ve Avrupa Birliği karşıtı pankartlar taşıyan göstericiler daha sonra parlamento önüne yürüdüler.

Göstericiler, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev’in de istifasını istediler.

Protestolar, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in cuma günü NATO’nun Doğu Avrupa’daki askeri varlığını artırma planının açıklamasının ardından geldi.

NATO’nun planı çerçevesinde aralarında Bulgaristan’ın da bulunduğu 6 Doğu Avrupa ülkesinde NATO komuta üsleri kurulması hedefleniyor.

Almanya gibi bazı NATO üyeleri yeni plana dair şüphelerini dillendiriyorlar ve NATO’nun bu planına sıcak bakmıyorlar.

Hafta sonunda, Münih’te de NATO karşıtı bir gösteri düzenlendi. Münihte’ki Güvenlik Konferansı sırasında gerçekleştirilen protesto gösterisinde, NATO’nun Doğu Avrupa’daki askeri varlığını artırma planı ve Almanya’nın Ukrayna krizinde oynadığı rol eleştirildi.

NATO, geçtiğimiz yılda Doğu Avrupa’daki askeri varlığını artırmış ve Ukrayna krizinin şiddetlendiği günlerde Doğu Avrupa’da pek çok askeri tatbikat yapmıştı.

2014 yılında NATO birlikleri 200 askeri tatbikat gerçekleştirdi. Rusya NATO tatbikatlarına ve NATO’nun Doğu Avrupa’daki askeri gücünü kademeli olarak artırmasını eleştirmişti.

NATO ve Rusya arasında varılan anlaşma uyarınca NATO’nun söz konusu bölgelerde sürekli birlikler bulundurma yetkisi bulunmuyor.

http://www.firatnews.com/news/guncel/bulgarlar-ulkelerinde-nato-ussu-istemiyor.htm

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org