Lukaşenko: Rusya taktik nükleer silahlarını “birkaç gün” içinde Belarus’a konuşlandıracak

9 Haziran’da Lukaşenko ile Soçi’de görüşen Putin, Belarus’a taktik nükleer silah konuşlandırmaya yönelik hazırlıkları 7-8 Temmuz’da tamamlayacaklarını belirtmişti.

Belarus lideri Lukaşenko: Rus taktik nükleer silahları birkaç güne gelecek

13 Haziran 2023
Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko Rusya’nın taktik nükleer silahlarını “birkaç gün” içinde Belarus’a konuşlandıracağını söyledi. Putin daha önce bu silahların Belarus’a Temmuz ayında konuşlandırılacağını duyurmuştu.
Artı Gerçek – Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Rusya’nın Belarus’a konuşlandıracağı taktik nükleer silahların “birkaç gün” içinde ülkeye geleceğini söyledi. Bunu kendisinin talep ettiğini belirten Lukaşenko, “Bu tür silahlara sahip bir ülkeyle hemen hemen hiç kimse savaşmak istemez. Bunlar caydırıcılık silahlarıdır” dedi.

Belta haber ajansına göre Lukaşenko, Minsk bölgesine yaptığı ziyaret sırasında, 11-12 Temmuz’da Litvanya’da yapılacak NATO zirvesi için Rusya’nın Belarus’a taktik nükleer silahlar konuşlandıracağı iddiaları ve bu silahların kullanım koşullarına ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Rusya’nın bu yönde bir şeyler yapmak için çabalamadığını söyleyen Lukaşenko, ülkenin güvenliğini garanti altına almak için Rusya tarafından acil taktik nükleer silah konuşlandırılmasının kendi talebi olduğunu belirtti.

Lukaşenko, “Önce (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin’den rica ettim. Sonra stratejik değil ama taktik nükleer silah verin diye dostça, ısrarla talep ettim” ifadesini kullandı. Halihazırda stratejik nükleer silahların ülkeye konuşlandırılmasına gerek görmediğini kaydeden Lukaşenko, ancak yine de bu tür silahlar için gereken alanları hazırladıklarını belirtti.

Rusya’nın kendisine nükleer silahları konuşlandırmak için dayatma yapmadığının altını çizen Lukaşenko, bu silahları kendisinin talep ettiğini yineledi. Lukaşenko, “Dünyada hiç kimse nükleer güç ile savaş yapmadı ve ben bizimle savaşmalarını istemiyorum. Böyle bir tehdit var mı? Evet. Bu tehdidi önlemem gerekiyor” diye konuştu. Lukaşenko, “Bu tür silahlara sahip bir ülkeyle hemen hemen hiç kimse savaşmak istemez. Bunlar caydırıcılık silahlarıdır. Kullanılması gereken durumlardan elbette kaçınmak isterim ancak bize karşı bir saldırı olursa hiçbir tereddüt olmayacaktır” dedi.

PUTİN TEMMUZ BAŞINI İŞARET ETMİŞTİ

Putin taktik nükleer silahların 7-8 Temmuz’dan sonra Belarus’a konuşlandırılacağını söylemişti. 9 Haziran’da Lukaşenko ile Soçi’de görüşen Putin, Belarus’a taktik nükleer silah konuşlandırmaya yönelik hazırlıkları 7-8 Temmuz’da tamamlayacaklarını ve hemen ardından bu silahları konuşlandırma işine başlayacaklarını belirtmişti. (DIŞ HABERLER)

Kaynak: Artı Gerçek

**

Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko, Rus nükleer silahlarının ülkesine sevkiyatının sürdüğünü, bazılarının Hiroşima ve Nagazaki’ye atılanlardan üç kat daha güçlü olduğunu söyledi.-DW

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org