Mahkeme, Vicdani Retçinin Birden Fazla Kez Yargılanamayacağına Karar Verdi

Vicdani Ret Derneği eşbaşkanı avukat Gökhan Soysal’ın da katıldığı duruşmada Zana Aksu, vicdani retçi olduğunu ve hiçbir zaman askere gitmeyeceğini tekrar vurguladı.

Vicdani retçi Zana Aksu hakkında Eruh Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada bugün karar verildi.

Mahkeme, Zana Aksu’nun aynı idari para cezasından daha önce ceza aldığını göz önünde bulundurarak davanın reddine karar verdi.

Zana Aksu hakkında daha önce askere gitmediği için 2 ay hapis cezası verilmiş ve ceza adli para cezasına çevrilmişti.

Bugün görülen duruşmaya Zana Aksu ve Vicdani Ret Derneği eşbaşkanı avukat Gökhan Soysal katıldı.

Zana Aksu ifadesine, vicdani retçi olduğunu ve hiçbir zaman askere gitmeyeceğini tekrar vurguladı.

Daha sonra söz alan av. Gökhan Soysal da müvekkili hakkında zaten daha önce askere gitmediği için verilen bir ceza olduğunu, aynı konudan dolayı bir kişinin birden fazla kez suçlanamayacağını belirtti.

Vicdani reddin bir hak olduğunu, zorunlu askerliğin anayasaya aykırı olduğunu vurgulayan Soysal, Zana Aksu’nun beraatini veya davanın reddini istedi.

Mahkeme, Aksu hakkında daha önce dava açılarak ceza verildiğini ve bir daha aynı idari para cezasından dolayı ceza verilemeyeceğini belirterek davanın reddine karar verdi.

Kararı değerlendiren Av. Soysal, kararın vicdani retçilerin tekrar tekrar yargılanmaması adına önemli olduğunu vurgularken asıl olarak vicdani reddin bir hak olduğunu ve mahkemelerin de önünde sonunda bunu bir hak olarak tanımak zorunda olduklarını söyledi.

Savcılık karara itiraz etmezse karar kısa süre içerisinde kesinleşecek, aksi durumda incelenmek üzere dava istinafa gidecek.

Kaynak: VR

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org