MAZLUMDER: PKK/HPG taahhütüne uymalı, saflarına katılmış çocukları ailelerine geri göndermelidir

HPG/PKK’nin 5 Ekim 2013 tarihinde imzalamış olduğu “Çocukların Silahlı Çatışmaların Etkilerinden Korunmasına Dair Taahhütname (Cenevre Çağrısı)” kapsamında 18 yaş altındaki çocukların çatışmalarda yer almasını engellemek ve onları çatışmaların etkilerinden korumaya dair yükümlülükleri bulunmaktadır.

Kamuoyuna da yansıdığı üzere 23 Nisan 2014 tarihinde Lice’de bir grup lise öğrencisi, Devrimci Yurtsever Lise Gençliği adlı bir gençlik örgütlenmesi ile bahar şenliklerine katılmak üzere Birkleyn Mağarası bölgesine gitmişlerdir. Çocuklarının bu etkinlikten dönmemesi üzerine PKK’nin dağ kadrosuna katıldığını ifade eden Böçküm ailesi MAZLUMDER’den destek istemiş, derneğimiz de ailenin ifadeleri doğrultusunda PKK/HPG’nin, taraf olduğu Cenevre Çağrısı Taahhütnamesi gereği 15 yaşındaki bir çocuğu saflarına kabul etmemesi gerektiğini açıklamış ve şayet M.S. Böçküm, PKK saflarına katılmış ise ailesine geri gönderilmesi çağrısında bulunmuştuk. (İlgili çağrımız için bkz. http://bit.ly/Tl6oTP).
M.S. Böçküm’ün ailesine geri gönderilmesi üzerine Gündüz ve Eren aileleri MAZLUMDER’e başvuruda bulunarak kendi çocuklarının da aynı pikniğe gidip dönmediklerini ve M.S. Böçküm gibi PKK dağ kadrosuna katıldıklarını düşündüklerini ifade etmişlerdir. Başvuru yapan ailelerin çocukları H. Gündüz (kız) ile F.A. Eren (erkek) henüz 16 yaşına girmemiş çocuklardır.
Ayrıca basından edinilen bilgiye göre Adana’da ikamet eden Temel ailesinin 15 yaşındaki oğlu H.Temel de 4 Nisan 2014 günü PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın doğum günü etkinliklerine katılmak üzere Urfa/Halfeti’deki köyüne gitmiş ve oradan geri dönmemişti. Temel ailesi de çocuklarının PKK dağ kadrosuna katıldıkları kanaatinde olduklarını ifade etmişlerdir.
M. S. Böçküm olayı üzerine yaptığımız çağrıyı Gündüz, Eren ve Temel ailelerinin çocukları için de yineliyoruz: Şayet H. Gündüz (kız), F.A. Eren (erkek) ve H.Temel (erkek) isimli çocukların PKK’ye katılmaları söz konusu ise, öncelikle PKK’nin çocukların iadesi ile ilgili derhal harekete geçmesi gerekmektedir. Yine ilgili kurumların konuya H.Gündüz, F.A.Eren ve H.Temel’in “çocuk”  olmaları nedeniyle hassasiyet göstermesi gerekmektedir. Zira HPG/PKK’nin 5 Ekim 2013 tarihinde imzalamış olduğu “Çocukların Silahlı Çatışmaların Etkilerinden Korunmasına Dair Taahhütname (Cenevre Çağrısı)” kapsamında 18 yaş altındaki çocukların çatışmalarda yer almasını engellemek ve onları çatışmaların etkilerinden korumaya dair yükümlülükleri bulunmaktadır. Yine bu sözleşmeye göre 16 yaşından küçük çocuklar hiçbir şekilde örgüte kabul edilmeyeceklerdir.
Bu nedenlerle biz MAZLUMDER olarak; Şayet H.Gündüz, F.A.Eren ve H.Temel PKK dağ kadrosuna katılmışlarsa iadeleri için ilgililerin ivedilikle mesuliyetlerinin gereğini yerine getirmeleri çağrısında bulunuyor, kamuoyuyla bu duyarlılığı saygı ile paylaşıyoruz.
MAZLUMDER Diyarbekir Şubesi.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org