Merkel, Almanya’nın savunma giderlerinin artacağını söyledi

Merkel, son yıllarda milli gelirin yüzde 1,4’ünden yüzde 1,2’sine kadar gerileyen savunma harcamalarının yüzde 2 düzeyine çıkarılması yönünde görüş bildirmişti.

Almanya savunma bütçesini arttıracak

Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) tarafından Berlin’de düzenlenen Ekonomi Konferansı’nda konuşan CDU lideri ve Başbakan Angela Merkel, Almanya’nın savunma giderlerinin artacağını söyledi.

22 Haziran 2016 Çarşamba 08:23
BERLİN – ANF
Berlin’deki konuşmasında ülkesinin artık ‘başka ülkelerden savunma hizmetlerini karşılamasını bekleyemeyeceğini’ söyleyen Merkel, ABD’nin milli gelirinin yüzde 3,4’ünün savunmaya harcandığını hatırlattı. Almanya’nın ise halen milli gelirinin yüzde 1,2’sini savunmaya harcadığını belirten Merkel, ülkesinin savunma harcamalarının arttırılması zorunluluğunun doğdunu iddia etti.

Avrupa Birliği’nin(AB) dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı kendisini savunamayacağını konuşmasında dile getiren Angela Merkel, sadece NATO’nun da yeterli olmayacağını söyledi. Merkel, NATO’ya ek olarak Almanya ve ABD’nin savunma giderlerinin birbirine yaklaştırılmasının önemli olduğunun altını çizdi.

Merkel, önümüzdeki dönemde Avrupa’nın en önemli sorunu olarak mülteci göçünü gösterirken, göçün önlenebilmesi için AB’nin Afrika politikasına ağırlık vermesi gerektiğini de kaydetti.

Almanya’nın savunma bütçesine ilişkin Merkel’in daha önce de benzeri açıklamaları olmuştu. Merkel, son yıllarda milli gelirin yüzde 1,4’ünden yüzde 1,2’sine kadar gerileyen savunma harcamalarının yüzde 2 düzeyine çıkarılması yönünde görüş bildirmişti.

anf

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org