“Merkel ilkelerine sadık kalıyor: Silah ihracatı insan haklarından daha önemli”

Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel tarafından Federal Meclis’e yönelik yaptığı bir bilgilendirmede, Güvenlik Konseyi’nin son toplantısında Suudi Arabistan’a yönelik en az 3 parça ihracata onay verildiği kaydedildi.

‘Almanya için silah satışı insan haklarından önemli’

BERLİN 05.02.2015 09:15:29
Almanya’nın insan hakları ihlallerinin yaşandığı ülkelere silah ihracatının yasaklandığı veya durdurulduğuna ilişkin haberler yalan çıktı. Suudi Arabistan’a son iki haftada en az 3 parti ihracata onay verilirken, Alman hükümetinin satışları insan haklarına tercih eden politikasına sert tepkiler var.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile 7 bakanın üyesi olduğu Güvenlik Konseyi’nin iki haftaki önceki toplantısı sonrasında, insan hakları ihlalleriyle bilinen Suudi Arabistan’a yönelik silah ihracatına izin verilmeyeceğine ilişkin haberler ortaya atılmıştı. Bu konuda belli bir ‘konsensüs’ oluştuğu ve ihracatların insan hakları ihlallerinden kaynaklı olarak yasaklandığı veya durdurulduğu iddia edilmişti.

Ancak Alman hükümetinin insan haklarından ziyade silah ihracatı ve buradan gelecek gelirlere odaklandığı ortaya çıktı. Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel tarafından Federal Meclis’e yönelik yaptığı bir bilgilendirmede, Güvenlik Konseyi’nin son toplantısında Suudi Arabistan’a yönelik en az 3 parça ihracata onay verildiği kaydedildi.

Buna göre, Almanya Suudi Arabistan tarafından alınmak istenen ‘Gladio’ tipi atış eğitim sistemi ile bu sisteme ait hedef belirleme cihazları ve gerekli yazılımların ihracatını onayladı. Bu sistemlerin Suudi Arabistan’ın 6 bin kilometre olan sınırlarında kullanılması planlanıyor.

Alman Güvenlik Konseyi’nin son toplantısında ayrıca Cezayir’e telsiz iletişim teknolojileri ile Fuchs panzerleri için montaj konteynerleri, Kuveyt’e ABC tipi kimyasal silah arama panzerlerinden satıldığı da açıklamada yer alıyor.

Suudi Arabistan’daki ağır insan hakları ihlallerine rağmen Almanya’dan silah ihracatının devam etmesi yoğun tepki alıyor. Son olarak Raif Bedevi adlı blog yazarına ‘islam dinine hakaretten’ bin kırbaç cezasına çarptırılmasına karşı uluslararası kamuoyundan sert tepkiler yükselmişti.

GABRİEL’İN TAVRI NE KADAR SAMİMİ?

Almanya’daki koalisyon hükümetinin ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) Başkanı da olan Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel son bir yıldır insan hakları ihlallerinin yaşandığı ülkelere silah satışına karşı olduğunu dile getiriyordu. Silah ihracatına ilişkin yasal izinlerden sorumlu olan Ekonomi Bakanı’nın söylemlerine rağmen Suudi Arabistan ve Katar gibi ülkelerle olan ilişkilere büyük önem atfettiği biliniyor. Sigmar Gabriel, Mart ayında beraberindeki bir heyetle birlikte bu ülkelere resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.

VAN AKEN: MERKEL İÇİN SİLAH İHRACATI İNSAN HAKLARINDAN DAHA ÖNEMLİ

Suudi Arabistan başta olmak üzere insan hakları ihlalleri yaşanan ülkelere yönelik silah satışlarına muhalefetteki Sol Parti (Die Linke) tarafından sert tepki gösterildi. Federal Meclis Dışişleri Komisyonu’nun Die Linke’li üyesi Jan van Aken, “Angela Merkel ilkelerine sadık kalıyor: Silah ihracatı Federal Hükümet için insan haklarından daha önemli bir yer tutuyor” tepkisinde bulundu.

İnsan hakları ihlali yaşanan ülkelere silah dışındaki tüm askeri malzemelerin satışının yasaklanmasını isteyen Van Aken, “İnsan haklarını ayaklar altına alan devletlere ne bir panzer, ne bir silah ne de silah yapımında kullanılacak bir vida dahi satılamaz” dedi.

http://www.firatnews.com/news/guncel/almanya-icin-silah-satisi-insan-haklarindan-onemli.htm

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org